Facebook Google+ Twitter

Rosyjska Wikipedia na cenzurowanym

Wikipedia w swym rosyjskim wydaniu naraziła się miejscowym władzom poruszając tematykę związaną z konopiami. Znalazło to swoje miejsce na "czarnej liście" Roskomnadzoru, który zażądał całkowitego usunięcia publikacji.

Rosyjska Wikipedia w temacie konopi mogła jawić się jako bardzo prężnie działający cyberzakątek. Aktywność nie uszła uwadze Roskomnadzoru, agencji sprawującej pieczę nad IT. Stwierdzono, że treści jakie zamieszczano traktują o produkcji i użytkowaniu narkotyków, co stanowi zagrożenie dla najmłodszych. Ze strony redagujących rosyjską Wikipedię podniosły się głosy wskazujące na niejednoznaczny charakter ścigania publikacji. Przypadek zatwierdzenia takiej decyzji może być przykładem na działanie systemu zaprzeczającego wolności słowa. Restrykcja dla tego rodzaju publikacji możliwa jest za sprawą ustawy o ochronie dzieci przed szkodliwymi informacjami jaką zatwierdzono w ubiegłym roku. Zainteresowani zachowują rezerwę tłumacząc, że wiele działań rządu okazywało się być akcjami naruszającymi swobody obywatelskie, a legitymowano się z powołaniem na wzniosły cel.

Wikinews.ru w swym rosyjskim wydaniu przyznają, że otrzymali zawiadomienie ale nie mogą usunąć wszystkich publikacji. Skutkować to może zablokowaniem portalu zgodnie z rosyjską ustawą z 2012r. zabraniająca rozpowszechniania w internecie pewnych treści. Aleksander Żarow (szef Roskomnadzoru), Wiktor Iwanow (szef Federalnej Służby Kontroli Obrotu Narkotyków) i Giennadij Oniszczenko, który jest głównym lekarzem sanitarnym Rosji prowadzą szczególnego rodzaju działania polegające na wnikliwym przyglądaniu się internetowym publikacjom. Iwanow jest zdeklarowanym przeciwnikiem legalizacji jakichkolwiek narkotyków, zaś Oniszczenko żąda zamknięcia tysięcy portali internetowych, które uważa za przyczyniające się do narastania zjawiska samobójstw wśród rosyjskich dzieci. Jego uwadze nie uszedł nawet YouTube. Warto przy tym pamiętać, że statystyki samobójstw wśród najmłodszych wysforowały Rosję w niechlubnym rankingu na pierwsze miejsce w Europie, a przerażająca tendencja nie zanika.

"Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych" tworzony jest w Rosji dzięki przyjęciu ustawy znanej jako prawo federalne nr 139-FZ z dnia 28 lipca 2012 roku. Pierwotnie miało posłużyć walce jaką wydał Putin zjawisku pedofilii w internecie. Zapis rozszerzono nie tylko o problematykę narkotyków ale ściganiu podlegają również dowolne informacje, których Naukowe spojrzenie na florę. wikipedia/public domain / Fot. Benjah-bmm27rozpowszechnianie w Rosji jest nielegalne. Już wtedy występowano z dezaprobatą wobec naddatku kontroli i cenzury, co zdawało się zawierać w ustawie, którą znawcy uważają za niedoskonałą.


article by Paweł Jankowski

utwór udostępniony na licencji CC3.0

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawa sprawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.