Facebook Google+ Twitter

Rosyjski ekonomista wychwala pod niebiosa politykę Stalina

Nie jestem zdania, że ZSRR składał się z samych obozów i katowni, jakoby Rosja zmierzała od białego do czerwonego caratu i z powrotem, stanowiąc wrzód na ciele Europy itp. Krótko mówiąc wyleczyłem się z rusofobii, ale są pewne granice.

Sonda

Czy żyjemy w okresie odradzania się totalitaryzmów?

 / Fot. domena publicznaJak już to wyłuszczyłem kilka razy na tych łamach, a przedtem również gdzie indziej, opowiadam się stanowczo za pokojem i przyjaźnią między narodami, ale nie z ideologiami totalitarnymi. M. in. za pokojem i przyjaźnią z narodami Rosji, a może nawet zwłaszcza na tym kierunku, ponieważ stan, w jakim znalazły się kraje Unii Europejskiej, a szerzej również większość innych państw zachodnich i Japonia, daje do myślenia. Natomiast nie uważam, aby Rosja mogła stać się pewnego dnia owym mitycznym (nie tylko dla prawosławnych) Trzecim Rzymem, którego legiony w najciemniejszej godzinie odeprą nowych Hunów i uratują cywilizację, bez odwrócenia się również od czarnych kart własnej historii. Odwrócenia się rzecz jasna nie w znaczeniu zapomnienia o wszystkim, co może prowadzić do nawrotu dawnych błędów, ale przeanalizowania i potępienia tych błędów w duchu wolności i prawdy.

„Stalin był świetnym menadżerem”


Jednak do rzeczy tzn. do wypowiedzi, która sprawiła, że zacząłem mocno trzymać się krzesła. Najpierw ze zdumienia, a potem z niesmaku i obawy. „Popiera go jakieś osiemdziesiąt procent. Czynnie albo biernie, ale w sumie osiemdziesiąt procent. Wszystkie próby wyjaśnienia: przecież on zabijał biednych i nieszczęśliwych, jakichś tam starych bolszewików, byłych burżujów i szlachciców (choć nie wszystkich) no i jeszcze tych spośród ludu, którzy się z nimi przyjaźnili... Na to lud odpowiada: No to on zabijał urzędników? No to my jesteśmy po jego stronie, skoro zabijał urzędników, co to dzisiaj urządzają sobie kpiny ze sprawiedliwości, zamykają w Rosji szkolnictwo, zamykają w Rosji służbę zdrowia... To on takich kazał rozstrzeliwać? Dzisiaj też przydałoby się ich rozstrzeliwać.

Co do mnie to wolałbym zachować pewną ostrożność w paru punktach... Dla mnie osobiście Stalin był świetnym, genialnym menadżerem państwa. Jednym z najwybitniejszych w całej historii Rosji, mógłbym go porównać tylko z Borysem Godunowem i Iwanem III. Co prawda jest cała kupa pytań, które możnaby zadać odnośnie niego, ale w porównaniu do takiego Churchille’a to był wręcz aniołem i bezkompromisowym humanistą.” Tyle Michaił Chazin w audycji z 25 września, w ósmej i dziewiątej minucie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Nie ma ani krajów ani czasów wolnych od oszołomów. Natomiast każdy medla ma dwie strony. Rosnąca fascynacja rozmaitymi "projektami" totalitarnymi, która zaczyna już przybierać niebezpieczne rozmiary, stanowi reakcję na przegięcia coraz mniej miłosiernie panującego w państwach zachodnich demo-libertynizmu, połączone z szybko pogarszającą się sytuacją zglobalizowanych gospodarek. Pisałem już tu po trosze ja, po trosze inni autorzy i o jednym i o drugim.

Skoro mowa o muzułmanach... Chazin w tej swojej audycji, w której wypłynął na głębokie wody ideologiczne (bo na ogół zajmuje się gospodarką mówiąc o wiele bardziej do rzeczy) uznał islamistów za ... strategicznego sojusznika Rosji w walce z "zachodnim projektem liberalnym". W ramach jego rozumowania jak najbardziej logicznie. Może krew na okularach (oby nie gorzej) po wybuchu gdzieś w Moskwie "czarnej wdowy" wraz z jej ładunkiem sprawi, że przejrzy na oczy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rosyjski ekonomista wychwala pod niebiosa politykę Stalina, a jakiś Węgier narodowiec widzi muzułmanów jako lekarstwo dla Europy... Inaczej mówiąc zawsze się znajdzie ktoś z "odchyłkami"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@AK No to ja też coś wytknę. Mamy tu na razie bardzo cherlawe komentarze, a w nich spór o formę z pominięciem treści przedmiotu. Np. czy tak trudno zwrócić uwagę, że problem Stalina to wielki rosyjski i gruziński, ale też spory ukraiński i białoruski (u nas w zasadzie o kulcie Gruzina w Gruzji głucho) problem ideologiczny? Na czym ten problem głównie polega?

Komentarz został ukrytyrozwiń
AK
  • AK
  • 01.10.2012 20:39

Aha,

@red - Odpowiem na twoim poziomie: koffciam cie misiaczku dzienki za lajka;*** I pisze się "Afrika", czerwony pomiocie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
AK
  • AK
  • 01.10.2012 20:24

1 - Nie zmusza, ani nie zabrania ich komentować i oceniać. Opiniodawcy to współtwórcy każdego systemu. Nie napisałem też, że jest Pan grafomanem bez dyplomu profesorskiego. Dla mnie dyplomy niewiele znaczą, i nie uważam też, że nic pan nie wie i nic nie umie. Omylnie przypisał pan do swojej osoby fragment o pseudointeligenckich grafomanach.
2 - Są agencje prasowe i dzienniki radiowe, to fakt. Są też DZIENNIKI INTERNETOWE, jak ten (vide: nazwa portalu)
3 - Niby pan wie, a jakoś łamie ogólnoprzyjęte konwenanse...
4 - Oczywista oczywistość.
5 - Doceniam to.

Komentarz został ukrytyrozwiń

AK - Armia Krajowa, Auxilia Karthagensis, Akumulacja Kapitałowa, Aktyw Kabardyński, Akcja Katolicka... Nie czepiajmy się skrótów ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
  • red
  • 01.10.2012 20:18

@AK Afryka Korps pseudointeligencki grafoman

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odpowiem przedmówcy zwyczajnie i po prostu. Primo; nikt przedmówcy nie zmusza do czytania moich nędznych wypocin grafomana bez dyplomu profesorskiego, co to nic nie wie i nie umie. Secundo; od suchej informacji są agencje prasowe i dzienniki radiowe. Jest tego w internecie i poza nim całe mnóstwo i moża korzystać przez cały dzień aż do przesytu. Tertio; są różne formy wypowiedzi dziennikarsko-publicystycznej i ja je stosuję oraz wiem na czym polegają i która jest bardziej stosowna do danego tematu. Quarto; jako zwykły śmiertelnik jestem omylny i niedoskonały, a ta sama prawda dotyczy przedmówcy. Et quinto; nie jestem mściwy ani pamiętliwy ani też obraźliwy do ciężkiej przesady.

Komentarz został ukrytyrozwiń
AK
  • AK
  • 01.10.2012 19:53

Cenię pana wysoką wiedzę i wybór podejmowanych tematów, panie GW, ale...

Ten portal to nie jest pana prywatny blog, a mnie osobiście irytuje utrzymywanie artykułu w stylistyce personalnej właśnie. Mnie nie obchodzi co pan myśli i gdzie pan pisał, tylko obchodzi, jakie merytoryczne informacje chce pan przekazać czytelnikowi. Język artykułów prasowych to język bezosobowy. Na potrzeby opinii i przemyśleń są inne gatunki i inne platformy medialne.

Minusujcie mnie do woli, ale każdy studencki szczyl na pierwszym roku dziennikarskich wie, że takich kuku się w tej branży nie robi. Oczywiście można wyjść z założenia, że link to tylko takie tam pierdu-pierdu dla pseudointeligenckich grafomanów... Jeśli tak jest, to niech mnie jakiś decydent tutaj oświeci, to wysiadam natychmiast.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.