Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23392 miejsce

Rosyjski miliarder fundatorem nagrody w dziedzinie matematyki

Jurij Milner ustanowił nagrodę w wysokości 3 mln dolarów dla sprawców przełomu w dziedzinie matematyki. Współfundatorem jest założyciel Facebooka Mark Zuckerberg. Pierwszych laureatów poznamy już w przyszłym roku.

Jurij Milner, rosyjski miliarder, zwany cesarzem sieci / Fot. Debray Riveros [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia CommonsJurij Milner jest rosyjskim miliarderem, którego nazywa się cesarzem internetu. Właśnie sieci zawdzięcza swój majątek i wszystkim nowinkom technologicznym w jakie inwestuje. Jego Digital Sky Technologies jest firmą, dla której poświęcił doktorat z fizyki. Świat nauki to jednak nadal jego drugie życie, znakiem czego są dwie niezwykle prestiżowe nagrody, które bywają nazywane Nagrodami Milnera: Nagroda Fizyki Fundamentalnej (The_Fundamental_Physics_Prize) i Nagroda za przełomowe odkrycia w naukach przyrodniczych (The_Breakthrough_Prize_in_Life_Sciences). Ta pierwsza jest w całości ideą Milnera. Obie nagrody są największymi tego rodzaju wyróżnieniami na świecie. Mówi się, że Milner chce zdetronizować Nagrodę Nobla rozpieszczając swoich laureatów fortunami w wysokości 3 milionów dolarów (!). To dwa razy więcej niż łaskawość komisji noblowskiej.

Do tych wspomnianych nagród, które pojawiły się w ostatnich dwóch latach, dołączy jeszcze jedna. Jurij Milner poinformował o zamiarze ufundowania nagrody w dziedzinie matematyki. Przedsięwzięcie realizuje wspólnie z Markiem Zuckerbergiem, założycielem Facebooka. Tutaj też nagrodą będzie kwota 3 milionów dolarów. Pierwsi laureaci zostaną ogłoszeni już w przyszłym roku. Math.columbia cytuje wypowiedź Milnera: Einstein powiedział, że czysta matematyka jest poezją logicznych idei. Jest to w duchu w którym Mark i ja ogłosiliśmy nową Nagrodę za Przełomowe Dokonania w Matematyce. Praca, uhonorowana Nagrodą będzie fundamentalną dla inżynierii genetycznej, komputerów kwantowych lub sztucznej inteligencji [AI - Artificial Intelligence; przyp. aut.]; jednak przede wszystkim za samą ludzką wiedzę. Milner i Zuckerberg będą konsultować swoje wybory ze specjalistami w danej dziedzinie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.