Facebook Google+ Twitter

Rosyjski prezydent i Duma będą rządzić dłużej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-21 10:35

Niższa izba rosyjskiego parlamentu przyjęła pakiet poprawek do konstytucji wydłużających kadencję prezydenta do sześciu, a Dumy do pięciu lat.

Duma zaakceptowała poprawki do konstytucji w trzecim, ostatecznym czytaniu. Według zamierzeń pakietu, rosyjski premier będzie zmuszony co roku informować Dumę o wynikach pracy rządu.

Poprawki zaczną obowiązywać dopiero od następnych wyborów. Natomiast premier Władimir Putin ze sprawozdaniem o wykonanej pracy wystąpi prawdopodobnie już w przyszłym roku, nie wcześniej niż w lutym.

Aby poprawki weszły w życie, potrzebna jest jeszcze zgoda Rady Federacji - izby wyższej parlamentu i co najmniej dwóch trzecich parlamentów lokalnych.

Rosyjskie media poinformowały, że zgodnie z założeniami, poprawki do konstytucji mają służyć umocnieniu władzy. Niektórzy komentatorzy są jednak zdania, że zmiany dotyczące wydłużenie kadencji, które będą obowiązywały już od nowych wyborów, zrobiono po to, by umożliwić powrót na Kreml - i to na długo - obecnemu premierowi Władimirowi Putinowi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.