Facebook Google+ Twitter

Rosyjski statek Progress ma kłopoty. Trafił na niewłaściwą orbitę i może spłonąć w atmosferze ziemskiej

Rosyjska rakieta nośna Sojuz wystartowała dziś rano z kosmodromu Bajkonur, by dostarczyć zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Okazało się, że kapsuła Progress M-27M, która miała zacumować do ISS trafiła na zbyt niską orbitę.

 / Fot. By Crew of Expedition 11. (Colds7ream at en.wikipedia) [Public domain], from Wikimedia CommonsProblemy zaczęły się gdy część transportowa oddzieliła się od rakiety nośnej. Zadziałały panele słoneczne statku Progress M27M, ale nastąpiła usterka anten nawigacyjnych kapsuły - podaje Space.com. Zadziałały tylko dwie z siedmiu anten.

Progress trafił na zbyt niską orbitę. Trajektoria jego lotu to 123,5 do 305,1 km tymczasem powinna wynosić 193 do 238 km. Problem polegał na tym, że najniższy jej punkt znajdował się w górnych partiach atmosfery - czytamy w serwisie sen.com. Taki tor lotu grozi niekontrolowanym wejściem statku w ziemską atmosferę.

Czytaj także: Stephen Hawking radzi nastolatkom, jak mają radzić sobie z odejściem Zayna Malika z One Direction (wideo)


Z niepotwierdzonych informacji wynika, że Progress może zostać przycumowany do ISS z jej pokładu. Kapsuła przewozi na Międzynarodową Stację kosmiczną 2720 kilogramów zaopatrzenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.