Facebook Google+ Twitter

Rosyjski statek Sojuz przycumował do międzynarodowej ISS

Stacja ISS powstała w wyniku połączenia projektów budowy rosyjskiej stacji Mir 2, amerykańskiej Freedom i europejskiej stacji Columbus. Od początku podlega procesowi stałej rozbudowy modułów. Obecnie ma ich 15 a docelowo będzie 16. Daje możliwość zamieszkania sześciu członkom załogi. W projekcie budowy, rozwoju i pracach badawczych ISS, bierze udział 16 państw świata.


Japoński statek typu HTV (H-II Transfer Vehicle) - w nazwie własnej: Kounotori, czyli z japońskiego Biały bocian – to bezzałogowy transportowy statek kosmiczny, zaprojektowany i zbudowany przez japońską agencję JAXA. Biały bocian HTV służy do transportu i dostawy zaopatrzenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), głównie dla japońskiego modułu Japanese Experiment Module (JEM, Kibō).

Japoński HTV, w odróżnieniu od obecnie używanych rosyjskich statków Sojusz, może m.in. przewozić większą ilość towarów; nie ma kompleksowego systemu nakierowująco-dokującego, zamiast tego HTV zbliża się jedynie do stacji ISS na odległość ok. 10 m, aby mógł być złapany przez manipulator Canadarm2, który nakierowuje statek do jednego z portów modułu Harmony. Następnie, po odcumowaniu wchodzi w deorbitację, i jego niespalone resztki spadają do Pacyfiku.

W wyniku decyzji amerykańskiej administracji i definitywnym wycofaniu ze służby wahadłowców NASA, jedynym dostępnym dla bieżących potrzeb środkiem transportu ludzi i zapatrzenia na ISS, są rosyjskie statki Sojuz. Mają też wspomagać w służbie transportowej na ISS prywatne statki amerykańskie.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.