Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rosyjski statek Sojuz przycumował do międzynarodowej ISS

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
NASA, public domain
Stacja ISS powstała w wyniku połączenia projektów budowy rosyjskiej stacji Mir 2, amerykańskiej Freedom i europejskiej stacji Columbus. Od początku podlega procesowi stałej rozbudowy modułów. Obecnie ma ich 15 a docelowo będzie 16. Daje możliwość zamieszkania sześciu członkom załogi. W projekcie budowy, rozwoju i pracach badawczych ISS, bierze udział 16 państw świata.

Według ogólnych założeń, głównym zadaniem ISS są badania naukowe prowadzone w warunkach mikrograwitacji, jakich nie można osiągnąć na Ziemi. Mają one służyć szeroko pojętym celom rozwoju życia człowieka na Ziemi.

Powinny m.in. pozwolić na poprawę i doskonalenie metod prowadzenia upraw rolnych i przydomowych, lepsze i głębsze poznanie działania ludzkiego organizmu, w tym sposobów i możliwości wynalezienia nowych leków oraz przynieść pomoc w rozwiązaniu wiele innych trudnych problemów na Ziemi. Jak dotąd, nie dokonano jeszcze na ISS żadnego przełomowego odkrycia.

Wczoraj rano, 17 lipca 2012 roku, rosyjski statek transportowy Sojuz, który od niedzieli leciał z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), przywiózł m.in. troje kosmonautów, którzy pozostaną na stacji do listopada br. Są to - Rosjanin, Amerykanka i Japończyk. Dołączyli oni do będących już na stacji: Amerykanina i dwóch Rosjan. Cała szóstka pozostanie do listopada.

Jak podaje serwis Dziennik.pl - przez najbliższych 16 dni, na ISS krążącej ok. 410 km nad Ziemią, zapanuje bardzo ożywiony – niezwykły dotąd -ruch. Już w przyszłym tygodniu dotrze do międzynarodowej stacji japoński statek kosmiczny HTV3, a po nim w krótkich odstępach czasu - kolejnych osiem statków.

Japoński statek typu HTV (H-II Transfer Vehicle) - w nazwie własnej: Kounotori, czyli z japońskiego Biały bocian – to bezzałogowy transportowy statek kosmiczny, zaprojektowany i zbudowany przez japońską agencję JAXA. Biały bocian HTV służy do transportu i dostawy zaopatrzenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), głównie dla japońskiego modułu Japanese Experiment Module (JEM, Kibō).

Japoński HTV, w odróżnieniu od obecnie używanych rosyjskich statków Sojusz, może m.in. przewozić większą ilość towarów; nie ma kompleksowego systemu nakierowująco-dokującego, zamiast tego HTV zbliża się jedynie do stacji ISS na odległość ok. 10 m, aby mógł być złapany przez manipulator Canadarm2, który nakierowuje statek do jednego z portów modułu Harmony. Następnie, po odcumowaniu wchodzi w deorbitację, i jego niespalone resztki spadają do Pacyfiku.

W wyniku decyzji amerykańskiej administracji i definitywnym wycofaniu ze służby wahadłowców NASA, jedynym dostępnym dla bieżących potrzeb środkiem transportu ludzi i zapatrzenia na ISS, są rosyjskie statki Sojuz. Mają też wspomagać w służbie transportowej na ISS prywatne statki amerykańskie.

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto