Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18581 miejsce

Rosyjski Święty Mikołaj ubiera się na niebiesko

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-12-20 09:30

Najważniejszym świętem w Rosji jest Nowy Rok. Na każdej imprezie noworocznej obowiązkowy jest wodzirej, występ klauna, gejsze, tradycyjne tańce rosyjskie lub występy magów. Wśród dań - śledź, kartofle, cebula, czerwone buraki; wszystko pokryte majonezem. Potem ogląda się orędzie prezydenta, następnie przychodzi Died Maroz.

Dziadek Mróz, fot. MWMedia / Fot.

Najważniejszym świętem w Rosji jest Nowy Rok – Новый Год(Nowyj God) –

wtedy właśnie wszyscy obdarowują się prezentami, dekorują choinki (елки– jolki),

pozdrawiają, świętują. Tuż przed północą należy też włączyć telewizor i wysłuchać przemówienia głowy państwa – prezydenta Władimira Władimirowicza Putina, ubranego zazwyczaj na czarno, przedstawionego na tle murów Kremla (co ciekawe przemówienie noworoczne musi być nagrane wcześniej – ok. godziny 18:00 (ze względu na 11 stref czasowych w Federacji Rosyjskiej), tak żeby zdążyć z orędziem na czas np. w Sachalinie i Władywostoku. Wysłuchanie przemówienia Prezydenta jest obowiązkowe – wszędzie – w restauracjach, na balach i w domach prywatnych zapada cisza i cały naród, niezależnie od stanu zaawansowania zabawy noworocznej milknie i z pełnym szacunkiem i powagą wysłuchuje orędzia.
A prezydent mówi często o silnej armii, która będzie bronić państwa i jej nowym uzbrojeniu.
 


Wodzirej, występ klauna i gejsze

Na każdej imprezie noworocznej obowiązkowy jest
wodzirej, występ klauna, gejsze, tradycyjne tańce rosyjskie lub występy magów. Wśród dań przeważnie śledź, kartofle, cebula, czerwone buraki – wszystko pokryte majonezem;

do picia szampan, wódka, wino. Potem przychodzi Дед Мороз(Died Maroz),

tj. Święty Mikołaj wraz z Снегурочкой(Snieguroczkoj – Śnieguroczka

to Śnieżynka, pomocnica Świętego Mikołaja)

– oboje ubrani w tonacji niebieskiej 

(chociaż pod wpływem mody zachodniej coraz częściej można spotkać czerwonego Dieda Maroza

). Na koniec - fajerwerki.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

No tak, ubiera się na niebiesko, bo czerwony jest tam zbyt wymowny;-) Mogłoby sie to zle odbic na jego wizuerunku na calym swiecie hehe:)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę,iż nadeszła najlepsza chwila skonczyć polemizować,Pani Zuzanno.Więc dam Pani dobrą radę-trzeba pisać prawdę a nie swoje odczucia oraz wizję (a jeżeli i się pisze o swoich odczuciach-trzeba to podkreślać).Jeżeli Pani mieszka w Rosji-pisze Pani PRAWDĘ a nie "Wśród dań przeważnie śledź, kartofle, cebula, czerwone buraki – wszystko pokryte majonezem"-bo przeczytaw takie coś, zwykły obywatel Polski(który nigdy nie był w Rosji,a takich większość)będzie się śmiał z rosjan.......A jeżeli Pani ma znajomych z Rublowkce to szkoda ,że niestać ich na czarny kawior i jesiotra.......muszą jeść śliedzie i td.(seliodka pod szuboj to się nazywa po-pierwszej).Życzę powodzenia!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.12.2006 12:36

Rzeczywiście ogólnie używa się nazwy Krestnyj chod i użycie słowa Pochod nie było najwłaściwsze, za co przepraszam lecz zgodnie z materiałami źródłowmi rosyjskie słowo pochod oznacza polskie : wyprawa, marsz, wędrówka. Natomiast polskie słowo obóz to w języku rosyjskmi Łagier. Ponieważ interesuje Pana co robię w Polsce pragnę poinformować, że przyjeżdżam do Ojczyzny aby spędzić tam wakacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.12.2006 12:28

Szanowny Dymitrze:) jeżeli chodzi o stacje KOMSOMOLSKĄ to błąd już poprawilam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

i jeszcze jedna uwaga!Stacja metra nie Konsomolskaya, lecz Komskomolskaya.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Zuzan!no :-)) Witam!Szkoda,iż pisząc ten artykuł przypisuje Pani rosyjskiemu narodowi -tradycji grupy Pani znajomych z Rublowki.........(dziękuję za informacje o tym co to jest Rublowka ,bo nie widziałem właśnie-dobrze,że Pani powiedziała)Z tym,ze jezeli ma Pani tak wysoko postawionych zajomych(pomiędzy nami mówiąc-nie każdemu może tak dobrze trafic ze znajomymi)co Pani robi w Polsce?A co do cerkwi-to Pani przesadziła!!!Może Pani nawet się spytać swoich znajomych z ..... że w Rosji obchód wokód cerkwi (3 krotny) nazywa się Krestnyj Chod,lecz nie Pochod(Pochod po-rosyjsku to Obóz po-polsku).Wesołych Świąt!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.12.2006 12:32

Witam Panie Dymitrze !
Prawdziwą przyjemnością jest otrzymać list od osoby która zna temat i może pomóc tak młodej dziennikarce jak ja. Pomimo licznych poszukiwań w różnych źródłach nie znalazłam w polskiej tradycji Śnieżynki, jest Pan jedyna osoba która może mi powiedzieć gdzie są materiały źródłowe na jej temat, za co niezmiernie będę wdzięczna. Znajomi Rosjanie mieszkający na Rublowce (tak Oni nazywaja Rublowskoje Szose w Moskwie) dzięki Pana podpowiedzi zobowiązali się nie zapraszać w tym roku dziewczyn z Moskiewskiej Szkoły Gejsz ponieważ do tej pory nie wiedzieli, że tradycja którą kultywowali od kilku lat w Rosji nie istnieje. Mam kłopot z dotarciem do Patiarchy Wszechrusi Aleksieja I celem odwołania w tym roku „Kriestowego
Pochodu” ale mam nadzieję, że Pańska interwencja umożliwi wytłumaczenie wiernym Cerkwi Prawosławnej, że taka tradycja nie istnieje i są oni w błędzie uczestnicząc w tej uroczystości.
Pragnę Panu również podziękować za zwrócenie mi uwagi na to, iż moje imię pisze się przez jedno „n”
bo do tej pory podpisywałam się błędnie jako Zuzanna.
Życząc Wesołych Świąt
Pozostaję z Szacunkiem
Zuzan(n?)a

Komentarz został ukrytyrozwiń

widze ,ze Pani Zuzana jest naprawde swietną znawczynią Rosji i Rosyjskiej kultury

nawet nie potrafi odroznić Sniezki(polskiej) od Snieguroczki(wnuczki Dzieda Moroza)
niewiem co powiedziec o Gejszach.....i Krestnym pochodzie
chyba musi Pani albo zmienić zawod i zainteresowania kulturą Wschodu i Rosją albo przed napisaniem artykułu dobrze się zastanowić i zebrać wiecej informacji
I nie wprowadza Pani swoimi śmiesznymi artykułami ludzi w błąd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zuziu (pozwól na tę poufałość, bo mam niegrzeczną Córę o Twym imieniu:-), w Polsce też niektórzy świętują 6 stycznia-ja na przykład mam urodziny oraz Wigilię (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny). Dlatego Bracia odłączeni-Wy się cieszcie teraz, by potem nam zazdrościć, że my przed, a wy po;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.12.2006 09:48

Dzięki za fają informację. Fragment o przemówieniu Jaśnie Panującego mnie zabił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.