Facebook Google+ Twitter

Rosyjskie czołgi wjechały do Gori

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-13 08:02

"Około 50 rosyjskich czołgów weszło rano do miasta Gori" - poinformował szef gruzińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Wczoraj Rosja ogłosiła, że kończy działania zbrojne w Gruzji...

 / Fot. PAP/EPAPrezydent Gruzji Micheil Saakaszwili potwierdził doniesienia agencyjne, że kilkadziesiąt rosyjskich czołgów wkroczyło do miasta Gori. Gruziński przywódca mówił, że Rosja stosuje wobec gruzińskiej społeczności czystki etniczne podobne do tych, które miały miejsce podczas wojny bałkańskiej. Micheil Saakaszwili podczas wspólnej konferencji w Tbilisi z przywódcami Europy Środkowo-Wschodniej - w tym Polski- wezwał wspólnotę międzynarodową do natychmiastowej reakcji na działania Rosji.

 / Fot. PAP/EPA Radek PietruszkaPrezydent Lech Kaczyński wezwał Unię Europejską do zajęcia zdecydowanego stanowiska w sprawie sytuacji w Gruzji i Osetii Południowej. Występując na konferencji prasowej w Tbilisi polski prezydent powiedział również, że w sprawę powinien znacznie bardziej zdecydowanie zaangażować się amerykański prezydent, George Bush.
Lech Kaczyński ponownie oskarżył Rosję o łamanie zasad, według których Europa funkcjonowała przez kilkadziesiąt lat. Skrytykował też europejskich przywódców za zbyt łagodną - jego zdaniem - postawę wobec działań wojsk rosyjskich w Osetii i Gruzji. "Kto dał Rosji prawo do takiego działania?" pytał polski prezydent. Podkreślił, że państwa Europy nie powinny sugerować, że władze na Kremlu mogą dawać innym nauczkę.
Lech Kaczyński zaapelował również o pomoc dla ofiar konfliktu i o tworzenie korytarzy humanitarnych w terenie konfliktu.

Porozumienie

Gruziński prezydent wstępnie zaakceptował warunki porozumienia kończącego wojnę na Kaukazie. Dokument przywiózł do Tbilisi francuski prezydent Nicolas Sarkozy, który wcześniej uzgodnił kształt porozumienia z rosyjskim prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem. Micheil Saakaszwili nie podpisał jednak porozumienia, ale dokonał w nim kilku drobnych poprawek.

Dwa najważniejsze punkty mówiące o zaprzestaniu działań wojennych i wycofaniu żołnierzy z terytorium zbuntowanych republik pozostały bez zmian. Najważniejsza zmiana wprowadzona przez Saakaszwilego dotyczy statusu Abchazji i Osetii Południowej. W pierwotnej wersji porozumienia napisano, że to wspólnota międzynarodowa ustali nowy status tych republik. Prezydent Gruzji na to się nie godzi, dlatego wykreślił ten punkt z porozumienia.

Żałoba narodowa w Rosji

W Rosji środa jest dniem żałoby narodowej. Poinformowała o tym służba prasowa Kremla. Prezydent Dmitrij Miedwiediew ogłosił żałobę w związku ze wielką liczbą ofiar wojny wśród ludności cywilnej Osetii Południowej i stratami w ludziach wśród tak zwanego rosyjskiego kontyngentu sił pokojowych.

W związku z żałobą w całej Rosji do połowy masztów zostały opuszczone flagi państwowe. Placówkom kulturalnym oraz kanałom radiowym i telewizyjnym nakazano w tym dniu odwołanie programów o charakterze rozrywkowym.

Dzisiejsza noc podobnie jak wczorajsza, minęła w Osetii Południowej spokojnie. Z dotychczasowych doniesień rosyjskich mediów wynika, że nie dochodziło tam do większych incydentów. To wynik rozejmu wynegocjowanego przez prezydenta Francji oraz zaakceptowanego przez władze Rosji i Gruzji.

Kolejna kolumna pomocy humanitarnej dotarła dziś nad ranem do Cchinwali, stolicy Osetii Południowej która była miejscem krwawych walk. Rosyjskie Ministerstwo do Spraw Nadzwyczajnych przysłało między innymi generatory prądotwórcze. Do miasta przyjechali również rosyjscy psycholodzy, którzy mają pomóc miejscowej ludności. Życie w mieście wraca powoli do normy. Zaczęła pracę pierwsza piekarnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Gruzja powinni wracać do swojej matki co ich zbudowała, w tedy będą mieć spokój.( Matka Rosja) .małe kraje powinni mieć nauczkę, oni są słabi nie powinni płakać do faszystów od zachodu, tak stało z Libanem i inne azjatyckie narody, Wschód nie miesza się z zachodem, to moja nauka.
mówią z tamtą jest Stalin no to jest ziemia Rosji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.08.2008 12:56

To znaczy, że w oczywistej części Gruzji rządzą się po prostu okupanci.
I z tymi okupantami Sarkozy podpisał układ, że mogą być okupantami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.