Facebook Google+ Twitter

Rosyjskie manewry tuż przy polskiej granicy. Powód do niepokoju?

Na Białorusi odbywają się największe od czasu powstania ZBiR manewry wojskowe pod kryptonimem "Zachód 2009". MON monitoruje i przygląda się bacznie ćwiczeniom tuż pod Polską granicą.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Russian_Army_Bosnia.jpg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e5/Russian_Army_Bosnia.jpg/800px-Russian_Army_Bosnia.jpg W ramach ćwiczeń udział bierze łącznie ponad 12,5 tys. żołnierzy Białorusi i Rosji, 228 czołgów i 470 wozów opancerzonych. Manewry odbywają się w terminie 17 - 29 września. Mają one symulować atak wojsk państw NATO, obronę przed nimi, a następnie przejście do kontrataku. Ponad połowa uczestników ćwiczeń to Rosjanie, należy do nich 171 czołgów i 271 wozów opancerzonych. Żołnierzy 29 września odwiedzą prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka i Rosji Dmitrij Miedwiediew. Podczas manewrów m.in.: białoruskie samoloty typu Su-25 i MiG-29 będą lądować na autostradzie w rejonie Dzierżyńska w obwodzie mińskim. Głównym miejscem ćwiczeń jest poligon Obuz-Lesnowski w obwodzie brzeskim (Białoruś). Od lat ani Polska, ani żaden inny kraj Europy Środkowo-Wschodniej nie przeprowadzał manewrów wojskowych na taką skalę.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Proposed_coat_of_arms_of_Union_State_of_Russia_and_Belarus.gif / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c5/Proposed_coat_of_arms_of_Union_State_of_Russia_and_Belarus.gifZBiR (Związek Białorusi i Rosji) jest nieformalnym związkiem dwóch sąsiadujących ze sobą państw ale w rzeczywistości jest realizowaniem niespełnionego marzenia Kremla i autorytarnych władz w Mińsku powrotu do lat świetności Związku Radzieckiego. Główna współpraca odbywa się na polu wojskowym. Częste manewry mają cementować wspólne militarne cele, ale od powstania związku (czyli od 1997 r.) nie było jeszcze ćwiczeń wojskowych przeprowadzanych na tak ogromną skalę.

Polskie ministerstwo obrony ze spokojem obserwuje i monitoruje przeprowadzane na Białorusi ćwiczenia "Zachód 2009". Wg polskiej oceny te manewry mają być przygotowaniem wojsk ZBiR do lokalnego konfliktu zbrojnego w Europie oraz sprawdzianem integracji sił zbrojnych Białorusi i Rosji. Przedstawiciele znad Wisły mają się pojawić na ćwiczeniach w ramach VIP-day 29 września, czyli podczas wizyty głów państw Rosji i Białorusi.

Źródło: gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

kaszkasz
  • kaszkasz
  • 01.10.2010 01:38

mieszkam niedaleko tej granicy, i przyznam, że złapałem trochę pietra...

Komentarz został ukrytyrozwiń

cóż w tym temacie można dodać - ja bym wysłał notę dyplomatyczną ----- My kraje NATO w najbliższym 20 leciu nie mamy w jakichkolwiek planach inwazję na tą część europy - mamy na dziś dość własnych wydatków i problemów na Bliskim Wschodzie - kolejne nie są nam potrzebne tak więc panowie białoruscy i rosyjscy szkoda tylko tego paliwa , lepiej wydajcie to na drogi bo dojechać do was nie można z żywnością i pomocą humanitarną a to za inwazję nie bierzcie - my chcemy pomóc na miarę naszych możliwości - z pozdrowieniami członkowie NATO.

Komentarz został ukrytyrozwiń

no prawdziwe ZBIRY to normalne dużo szumu robią bo armia rosyjska to zabytkowy stwór po katastrofie okrętu podwodnego Kursk armia rosyjska jest w niełasce Moskwy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.