Facebook Google+ Twitter

Rosyjskie media: Będzie kolejna "wojna gazowa"?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-20 11:40

Nowa wojna gazowa może rozpocząć się już w najbliższych tygodniach. Tak twierdzi rosyjski dziennik "Komsomolskaja Prawda" analizując problemy Ukrainy ze znalezieniem pieniędzy na zmagazynowanie gazu na zimę.

Gazeta pisze, że Ukrainie trzeba ponad 4 miliardy dolarów na zmagazynowanie gazu. Rosja gotowa jest wyłożyć połowę tej sumy pod warunkiem, ze drugą połowę da Europa.

Jednak Unia Europejska na razie nie śpieszy się z udzieleniem Ukrainie pożyczki, a -zdaniem gazety- to oznacza nowy etap rosyjsko-ukraińskiej wojny gazowej.

"Komsomolskaja Prawda" zwraca uwagę, że takie zagrożenie dla Europy nie jest poważne, gdyż udział rosyjskiego gazu na europejskim rynku zmniejszył sie z 31 do 16 procent. Rosyjski gaz został zastapiony norweskim i algierskim.

Ekspert Wiktor Baranow uważa, że obecnie państwa europejskie bardziej aktywnie włączą się do budowy gazociagów z ominięciem Europy Wschodniej . "Gazprom europejskiego rynku i tak nie straci, gdyż norweskie źródła gazu sa wyczerpywane" - twierdzi rosyjska gazeta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

jedyne dane które cieszą to fakt że tylko 16% gazu musimy od nich kupować - powinniśmy dojść do zera jako UE i to powinien być nasz podstawowy cel - myślę że kryzys też powinien nam dać do myślenia nad tym co i gdzie i komu za co płacimy - nowe energooszczędne technologie mile widziane i mamy Rosję z głowy co mielibyśmy od nich kupować ? obłożyć cłami zaporowymi towary rosyjskie 300 % i basta do czego nam ten kraj potrzebny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.