Facebook Google+ Twitter

Rosyjskie media negują ukraińską wystawę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-11 08:18

Rosyjskie media nagłaśniają otwarcie w Sewastopolu ekspozycji poświęconej wielkiemu głodowi na Ukrainie. Największe moskiewskie gazety wytykają organizatorom wystawy niekompetencję.

Dziennik "Izwiestia" informuje, że podporządkowana prezydentowi Ukrainy miejscowa Służba Bezpieczeństwa otworzyła 2 marca przy swoim oddziale w Sewastopolu muzeum poświęcone wielkiemu głodowi i Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Gazeta podkreśla, że większość zdjęć z ekspozycji pokazuje nie głód na Ukrainie z lat 1932-33, a wychudzonych Amerykanów z okresu wielkiego kryzysu. Jest też zdjęcie zrobione w rosyjskim Saratowie.

Rządowa "Rossijskaja Gazeta" twierdzi, że skandal z wystawą nie został nagłośniony na samej Ukrainie, a Służba Bezpieczeństwa Ukrainy nie chce komentować zdarzenia.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że sprawa głodu na Ukrainie wywołuje w Rosji irytację. Miejscowi politycy i historycy twierdzą, że nie był on efektem represji Moskwy wobec Ukraińców, lecz konsekwencją głodu panującego wtedy w całym Związku Radzieckim.

Z powodu klęski głodu, wywołanej kolektywizacją rolnictwa i nieurodzajem, zmarło według różnych danych od ponad dwóch do nawet 10 milionów mieszkańców radzieckiej Ukrainy.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.