Facebook Google+ Twitter

Rosyjskie media o obchodach na Westerplatte

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-02 07:30

Moskiewskie media dużo informują o obchodach na Westerplatte z okazji 70. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej. Gazety zwracają uwagę, że wizyta w Polsce premiera Władimira Putina nie należała do łatwych.

Dziennik "Wremia Nowostiej" pisze, że nazwanie przez szefa rosyjskiego rządu niemoralnym "paktu Ribbentrop-Mołotow" niezbyt rozładowało sytuację, gdyż niektórzy oczekiwali od niego przeprosin.

Dziennik "Izwiestia" cytuje Zbigniewa Brzezińskiego, który uznał list Putina do Polaków za ważny krok do przodu w polsko-rosyjskich stosunkach.

Gazeta "Wiedomosti" informuje, że premierzy Polski i Rosji poruszyli sprawę zbrodni katyńskiej. Władimir Putin uznał, że należy skoordynować działania, aby odpolitycznić tę kwestię. Natomiast Donald Tuska podkreślił, że zapowiedziane otwarcie rosyjskich archiwów katyńskich oznacza, iż dla Rosji jest ważne wyjście naprzeciw prawdzie.

Z kolei "Kommiersant" zwraca uwagę, że na Westerplatte atmosfera sprzyjała mówieniu o rzeczach trudnych. Korespondent tej gazety pisze, że prezydent Polski nazwał grzechem zajęcie Śląska Cieszyńskiego i akcentował na potrzebę pokajania się winnych za pakt Ribbentrop-Mołotow i zbrodnię katyńską, ale nic nie wspomniał o radzieckich żołnierzach, którzy zginęli w trakcie wyzwalania Polski. Gazeta informuje, że premier Donald Tusk mówił o tym, że żołnierze armii czerwonej wyzwolili Polskę, ale nie dali jej wolności i nie było w tym ich winy, gdyż sami nie byli wolni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.