Facebook Google+ Twitter

Rosyjskie media przypominają o 139. rocznicy urodzin Lenina

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-22 09:15

Rosyjskie media przypominają postać Włodzimierza Lenina. Dziś mija 139 rocznica urodzin wodza Rewolucji Październikowej.

Gazeta "Komsomolskaja Prawda" powraca do sprawy odnowienia zmumifikowanego ciała Lenina. Pojawiły się plotki, że ze względu na kryzys nie wystarczyło pieniędzy na kupno nowego garnituru dla wodza rewolucji. Specjaliści zapewnili jednak, że garnitur Lenina jest zmieniany co 8-10 lat i na razie nie ma potrzeby szycia nowego.

Jeden z ośrodków badania opinii publicznej opublikował wyniki najnowszych badań, z których wynika, że 66 procent Rosjan opowiada się za usunięciem ciała Lenina z mauzoleum i za pochowaniem go na placu Czerwonym.

Agencja RIA Nowosti przypomina, że rosyjscy komuniści sprzeciwiają się temu i twierdzą, że wódz rewolucji jest pochowany zgodnie z kanonem prawosławnym. Przypominają, że kiedy w końcu lat 70. plac Czerwony przebudowywano, cerkiew wydała opinię, iż ciało Lenina w mauzoleum leży 2 metry poniżej poziomu ziemi, co odpowiada prawosławnym kanonom.

Tymczasem oficjalny przedstawiciel rosyjskiej Cerkwi protojerej Wsiewołod Czaplin w wywiadzie dla RIA Nowosti wyraził odmienną opinię. Mówi, że wystawienie ciała Lenina na widok publiczny jest sprzeczne z rosyjską tradycją kulturową. - Ciało zmarłego stało się w rzeczywistości obiektem turystycznym - dodaje Czaplin.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.