Facebook Google+ Twitter

Rosyjskie media: Zaproszenie Jaruzelskiego wywołało zamieszanie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-30 11:36

Rosyjski dziennik "Nowyje Izwiestia" pisze, że zaproszenie generała Wojciecha Jaruzelskiego do Moskwy na obchody 65. rocznicy zwycięstwa nad Niemcami faszystowskimi "wywołało zamieszanie w kancelarii prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego". Gazeta pisze, że dotychczas oficjalnie nie potwierdzono udziału prezydenta Kaczyńskiego w moskiewskich uroczystościach.

"Nowyje Izwiestia" informują, że w ciągu 9 lat w Polsce prowadzony jest proces sądowy "w sprawie Jaruzelskiego". Generał jest oskarżony o przestępstwa przeciwko narodowi polskiemu w okresie gdy był ministrem obrony i szefem rządu. I dlatego "obecny prezydent nie ma ochoty być na Placu Czerwonym razem z generałem".

Gazeta pisze, że oprócz sprawy Jaruzelskiego pozostaje jeszcze jedna kwestia. Pięć lat temu na podobnych uroczystościach ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski stał na trybunie honorowej "gdzieś w trzecim rzędzie", a niemiecki kanclerz stał w pierwszym szeregu obok liderów państw antyhitlerowskiej koalicji. Komentator przypomina, że "Polska poczuła się wtedy dotknięta".

"Nowyje Izwiestia" zwracają jednocześnie uwagę, że po raz pierwszy w historii poradzieckiej Rosji w tegorocznej uroczystej defiladzie na Placu Czerwonym wezmą udział polscy żołnierze oraz czterech wteranów biorących udział w drugiej wojnie światowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.