Facebook Google+ Twitter

Rosyjskie odkrycie z jeziora Wostok to zwykłe zanieczyszczenia

Sensacyjne znalezisko rosyjskich naukowców zostało przez nich samych zdementowane. Jeszcze kilka dni temu donosili o znalezieniu bakterii, której dotąd nie znano. Obecnie nie potwierdzają natrafienia na nową formę życia.

Rosjanie przeprowadzili odwiert na głębokość około 4 tys. metrów do podlodowego jeziora Wostok. Dotarli do wody sprzed 14 Jezioro Wostok (lokalizacja) wikipedia/public domain / Fot. NASAmilionów lat. Pobrana próbka miała zawierać bakterię, którą uznano za "organizm dotychczas nieznany." Jak podaje Radio Wolna Europa/RFE-Radio Liberty czwartkowe doniesienia Sergieja Bułata z Instytutu Fizyki Nuklearnej w St. Petersburgu nie znajdują swojego potwierdzenia.

Szef laboratorium genetyków, Wladimir Koroljow przyznał, że znaleziony materiał to zaledwie zanieczyszczenia: "Dlatego nie mówimy jak poprzednio o znalezieniu nieznanego życia." Badane DNA okazało się być mniej godne uwagi niż sądzono wstępnie. Wygląda na to, że laboranci otrzymali próbkę niedostatecznej jakości. Prawdopodobnie nie zdołano zachować wystarczającej ostrożności w trakcie prowadzonych prac. Naukowcy wiążą pewne nadzieje z zaplanowaną kolejną próbą pozyskania czystej wody z jeziora Wostok. Może to mieć jednak miejsce dopiero w przyszłym roku.

Przeważają opinie, że badania nad jeziorem Wostok pozwolą ocenić podobne środowiska na księżycach Jowisza (Europa) czy Saturna (Enceladus). Odnalezienie śladów życia sprzed milionów lat mogłoby dowodzić podobnych form rozwoju na satelitach planet.
Poszukiwanie życia... lub zanieczyszczeń stock.xchng/ID:574983 / Fot. hberends
Jezioro Wostok odkryto w 1996r. Jest największym podlodowym jeziorem na Antarktydzie. Znajduje się około 4 tys. metrów pod lodową powierzchnią. Jego długość to około 250 km, a szerokość jest bliska 50 km.

article by Paweł Jankowski

utwór dostępny na licencji CC3.0

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

A ja uwazam ze znalezli to co bylo do znalezienia a temat pozostanie tajemniczym chocby do czasu zakonczenia dalszych badan zwiazanych z zaplanowanymi odwiertami. Inaczej pozostawiliby na wieki a nie zamierzaja choc bardziej interesujaca dla Rosjan jest Arktyka, tam czeka duza kasa a na Antarktydzie tylko pingwin...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem zdania, że kiedyś coś znajdą. To oczywiste.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeciez to jest na ziemi, chociaz pod lodem, wiec prawdopodobnie nic nowego oprocz izolacji przez dlugi czas od reszty swiata dzieki pokrywie lodowej. Smutnym jest stwierdzenie ze "odkryto" zanieczyszczenia z winy naukowcow, oficjalnie.
Chyba mozna spekulowac: 1. cos znalezli i klamia aby ukryc fakty 2. taki balagan i brud ze cala praca na nic.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko by nam brakowało wypuszczenia na świat mikroorganizmów nieobecnych na Ziemi od tak długiego czasu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyżby się przerazili, tym co odkryli?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiscie ze Rosjanie zawsze mowili prawde, cala prawde i tylko prawde.
Co Pan powie, Panie Pawle ? Jakie Pan ma zdanie ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.