Facebook Google+ Twitter

Rosyjskie okręty wojenne na Morzu Śródziemnym i Czarnym

Na obszarze wód Morza Śródziemnego i Morza Czarnego, trwają największe w ostatnich dziesięcioleciach, manewry sił wojskowych czterech flot: Północnej, Bałtyckiej, Czarnomorskiej i Oceanu Spokojnego, Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej.

 / Fot. WikipediaO ćwiczeniach morskich, które – według założeń - mają potrwać do 29 stycznia br., poinformowała służba prasowa Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej (FR). Rosyjskie Ministerstwo Obrony nie podało dokładnych szczegółów, prócz tych, że żołnierze Marynarki Wojennej przeprowadzą "ponad 60 różnych ćwiczeń bojowych, w tym związanych z odpalaniem rakiet i strzelaniem z okrętowych dział".

Z wcześniejszych informacji Ministerstwa Obrony wynika, że głównym celem podjętych manewrów, jest przećwiczenie tworzenia mieszanej grupy wojsk poza granicami Federacji Rosyjskiej. Ministerstwo sprecyzowało, że w ćwiczeniach położony zostanie akcent, m.in. na załadunek piechoty morskiej i żołnierzy wojsk powietrzno-desantowych na okręty desantowe, z terytorium "niezabudowanego wybrzeża Północnego Kaukazu" – czytamy w serwisie interia.pl.

Jednocześnie opiniotwórczy, centrowy dziennik rosyjski "Niezawisimaja Gazieta" napisał, powołując się na źródło w sztabie generalnym FR, że podczas manewrów przećwiczony będzie również proces "desantowania na wybrzeżu Syrii, pododdziałów piechoty morskiej ze sprzętem bojowym".

Według rosyjskiej "Gaziety", okręty odbywające ćwiczenia na Morzu Śródziemnym, mają zadanie często zawijać do portu Tartus w północno-zachodniej części Syrii, w którym mieści się baza zaopatrzeniowa Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. To jedyny i bardzo ważny punkt wsparcia logistycznego floty wojennej Rosji na Morzu Śródziemnym.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że skierowane tam okręty rosyjskie, mogą mieć także za zadanie "ewakuację liczącego około 100 osób rosyjskiego personelu bazy" morskiej, która musi się liczyć z koniecznością opuszczenia portu, w związku z coraz trudniejszą sytuacją syryjskiego reżimu rządowego, prezydenta Baszara el-Asada.

Ponadto "Niezawisimaja Gazieta" podała, iż w ćwiczeniach sił morskich biorą udział, m.in. wielkie jednostki pływające: krążownik rakietowy "Moskwa" oraz niszczyciele rakietowe - "Marszał Szaposznikow", "Siewieromorsk" i "Smietliwyj", a także fregata "Jarosław Mudryj". Współpracuje z nimi sześć dużych okrętów desantowych: "Nikołaj Filczenkow", "Azow", "Kaliningrad", "Nowoczerkask", "Aleksandr Szabalin" i "Saratow". Wszystkie te jednostki mają towarzyszące im okręty wsparcia, w tym również tankowce i holowniki.

Przygotowania do tych ogromnych manewrów wojskowych na wodach morskich, prowadzone były od grudnia 2012 roku, kiedy to do wyznaczonych rejonów ćwiczeń, wypłynęły ze swoich baz, pierwsze grupy operacyjne okrętów Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.