Facebook Google+ Twitter

Rosyjskie pisanki

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-03-31 10:55

Gdy zbliża się Wielkanoc wychodzą na pierwszy plan, jako symbol życia, nadziei i zmartwychwstania. O czym mowa?

Oczywiście, chodzi o jajka. Jednak nie o te, znane nam z codziennej diety, tylko te o bogato zdobione i wykonane ze złota. Imperatorskie pisanki lub Carskie Jaja, bo tak się nazywają, pochodzą jeszcze z czasów carskiej Rosji. Historia Carskich Jaj zaczyna się w 1885 roku, kiedy to jubiler Peter Carl Febergé, na zamówienie cara Aleksandra III stworzył dla carycy Marii wyjątkowy prezent. By sprawić jej przyjemność jubiler umieścił we wnętrzu jajka żółtko ze złota oraz małą kurkę również z tego kruszcu. Dodatkowo w kurce schowane były miniaturki diamentów królewskich z carskiej korony. Prezent okazał się być trafionym, a zachwyt jaki jajko wywołało spowodował, że car nominował Fabergéra na złotnika carskiej rodziny. Od tej pory jaja miały być wykonywane co roku.

Po śmierci Aleksandra III, jego syn Mikołaj II zarazem ostatni car Rosji postanowił kontynuować tradycję zapoczątkowaną przez ojca. Każdego roku zamawiał u Febergéra po dwie pisanki, jedną dla matki-wdowy po Aleksandrze II a drugą dla swojej żony- Aleksandry Fidorowny. Jajka oczywiście zawierały niespodzianki, jednak pomimo próśb cara odnośnie podania wskazówki co zawiera jajko, czeladnik za każdym razem odpowiadał: „Wasza Wysokość będzie usatysfakcjonowany”.

Łącznie powstało 50 bogato zdobionych jajek. Wszystkie pisanki oprócz 6 z 50 znajdują w znanych zbiorach, takich jak Zbrojownia i Skarbiec, w moskiewskim Kremlu, Forbs Magazine w Nowym Jorku, zbiór królewski Elżbiety II i księcia Renie w Monaco. Fabergé inspirował się sztuką bizantyjską, a wszystkie akcenty zdobnicze z pisanek upamiętniały ważne wydarzenie z życia carskiej rodziny. Pierwszy raz te wspaniałe pisanki zostały pokazane światu w 1900 roku. Kunszt z jakim zostały wykonane zachwycił niejednego konesera sztuki. Obecnie są one postrzegane jako carskie kaprysy, ale również stanowią niezwykłą pamiątkę po rodzinie cara Aleksandra III Romanowa. Jajka były wykonywane z takich metali jak: złoto, srebro, miedź, nikiel i pallad. Mieszano je w zmiennych proporcjach, by w ten sposób uzyskiwać różne barwy.

W Rosji tradycja obdarowywania najbliższych jajkami jest znana od wieków. Rodzaj ofiarowanego jajka i materiał, z jakiego jest zrobione, zależy od majątku obdarowującego. Do dzisiaj zwyczaj ten jest kontynuowany. Natomiast oryginalne jaja Fabergéra na aukcjach amerykańskich uzyskują cenę około 5 milionów dolarów, a autoryzowany mistrz jubilerski Victor Mayer, po dziś dzień tworzy limitowane serie jaj i innych klejnotów ze znakiem „Fabergé”. Fotografie pisanek można zobaczyć tutaj: http://www.eksplorator.com/fab.html

Źródła:
1. Explorator.com
2. Forbes.com
3. Thomas Swan. "Ostatni Fabergé"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Również do pisanek warto uzywać jaj z ferm gdzie nie maltretuje sie zwierząt. Informacje jak je odróznic można znależć np. tu: http://jekyllhyde.kakadoo.pl/?p=153

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.