Facebook Google+ Twitter

Rosyjskie posterunki staną w Osetii Płd.

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-23 13:26

Władze Gruzji poinformowały, ze rosyjskie wojsko planuje rozstawić osiem posterunków na obrzeżach Osetii Południowej i w poblizu głównej gruzińskiej trasy wschód - zachód. Według gruzińskich mediów, dziś rano rosyjskie wojska opuściły Senakę i zmierzają w kierunku granicy z Abchazją.

Wczoraj miała zakończyć się operacja wycofania rosyjskich wojsk z Gruzji. Według Gruzinów, nie zakończyła się jednak. W niektórych rejonach strefy konfliktu gruzińsko-rosyjskiego wciąż stacjonują rosyjskie czołgi.

Choć do miasteczka Gori wróciła już gruzińska policja, rosyjskie siły rozstawiły swój posterunek zaledwie 5 kilometrów od tej miejscowości. Rosjanie wciąż również kontrolują rejon czarnomorskiego portu Poti.

Występując na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa prezydent Micheil Saakaszwili poinformował, że choć Rosjanie opuścili zajęte wcześniej miasta, to wciąż kontrolują tereny Zachodniej Gruzji. Rosjanie twierdzą tymczasem, że działania ich sił na terenie Gruzji nie naruszają w żaden sposób porozumienia o zawieszeniu broni.

Według szefa sztabu rosyjskiej armii, generała Anatolija Nogowicyna, wszystkie działania rosyjskich "sił pokojowych" są zgodne z sześciopunktowym porozumieniem wypracowanym z pomocą zachodnich przywódców.

Jednak nawet rosyjskie media zwracają uwagę, że w zapewnienia Moskwy nikt nie wierzy, a - jak pisze "Kommiersant" - "rosyjscy wojskowi nadal kontrolują terytorium Gruzji". Stany Zjednoczone i Francja oswiadczyły wczoraj, że przegrupowania rosyjskich wojsk na terenie Gruzji nie można uznać za realizację planu pokojowego dla tego regionu.

Tymczasem Rosja oskarża NATO, że pod pozorem transportów pomocy humanitarnej dla Gruzji, rozbudowuje swoją flotę na Morzu Czarnym. Według Sojuszu, okręty kilku państw członkowskich, w tym równiez polska fregata, odbywają tam ćwiczenia, które nie mają związku z sytuacją w Gruzji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.