Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2944 miejsce

Rosyjskie rakiety Proton-M nie polecą w kosmos przez kilka miesięcy

Przy produkcji silników rakiety nośnej wystąpiły niedopuszczalne uchybienia. Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin zapowiedział kary dla sprawców i wstrzymanie wszystkich rakiet "Proton-M" na okres 3,5 miesiąca.

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin z wizytą w Nowosybirskim Zjednoczeniu Przemysłu Lotniczego im. Czkałowa. Tutaj produkują samoloty Suchoj. By Сергей Мамонтов (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons / Fot. Сергей МамонтовRosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin oznajmiłł, że przyczyną problemów w produkcji silników rakiety nośnej "Proton-M", są rozbieżności w użytych materiałach względem dokumentacji i technologii.

Rogozin nakazał "czołowemu producentowi silników rakietowych 'NPO Energomasz', aby natychmiast przywrócił porządek w Zakładach Mechanicznych w Woroneżu". Powrót do normalności ma zająć około 3 i pół miesiąca, według oświadczenia wicepremiera.

28 stycznia wicepremier Rogozin oświadczył na Twitterze: "Wszystkie osoby odpowiedzialne za odstępstwa w technologii i dokumentacji, zostaną surowo ukarane. Trzy "Protony-M" zostaną zdemontowane. Silniki 2 i 3 stopnia do wymiany". FSB Zrzut z ekranu Twitter / Fot. screenshot by Pawel Jankowskii inne tajne służby nie ustają w wysiłkach by udowodnić, że nic takiego już więcej nie będzie mieć miejsca.

25 stycznia przedstawiciele Roskosmosu powiedzieli, że podczas prób z silnikami drugiego i trzeciego stopnia rakiety "Proton-M", zidentyfikowano problemy technologiczne. Rosyjskie media cytują oficjalne raporty: "Zamiast stosowanych materiałów zawierających metale szlachetne, użyto komponentów o mniejszej odporności na wysokie temperatury, które są zwykle używane w innych modelach silnika". Kontrole jakości przeprowadzane w ostatnich latach przez Państwowe Produkcyjno-Badawcze Centrum Kosmiczne im. M. Chruniczewa, nie dopatrzyły się tego rodzaju naruszenia norm technologicznych.

W ubiegłym tygodniu szef fabryki w Woroneżu, zrezygnował z posady "z powodu niezadowalającej pracy i jakości produktów", jak podaje UPI.

1 grudnia ubiegłego roku, Rosjanie utracili bezzałogowy statek kosmiczny Progress MS-04, z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Start z użyciem rakiety nośnej Sojuz-U odbył się na kosmodromie Bajkonur (Kazachstan). Statek rozpadł się nad Syberią, po około sześciu minutach od opuszczenia wyrzutni. Zniszczeniu uległ ładunek o masie łącznej ponad 2,5 tony, m.in. 52 kg tlenu, 315 kg żywności, 420 kg wody.

Póki co, Rosja jest monopolistą w dziedzinie transportu astronautów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. NASA płaci Roskosmosowi około 81 milionów dolarów za lot każdego ze swoich ludzi. W ostatnich 10 latach wydatki wzrosły o 372 proc.


źródła: Twitter
UPI
lenta.ru

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.