Facebook Google+ Twitter

Rosyjskie urządzenie pomoże oczyścić wode elektrowni Fukushima 1

Specjaliści spółki Rosatom «RosRAO» i Instytutu radowego w im.Chłopina przeprowadzili sukcesowe testy urządzenia demonstracyjnego dla użycia technologii oczyszczania wody uszkodzonej elektrowni Fukushima-1.

Specjaliści spółki Rosatom «RosRAO» i Instytutu radowego w im.Chłopina przeprowadzili sukcesowe testy urządzenia demonstracyjnego dla użycia technologii oczyszczania wody uszkodzonej elektrowni Fukushima-1 od niebezpiecznego radioaktywnego izotopu trytu. O skutecznych testach dziennikarzy poinformował w czasie murmańskiego forum «Energetyka jądrowa i opanowanie Arktyki: ekologia, bezpieczność» Oleg Kryukov, dyrektor korporacji do spraw polityki społecznej w przeciwdziałaniu odpadom promieniotwórczym, kwestiach zużytego paliwa jądrowego, wycofania z eksploatacji.

«Tak zwany roztwór modelowy (imitujący skażoną wodę na Fukushimie-1) został zbadany, osiągnęliśmy pozytywne wyniki», - skomentował Kryukov.

Po wypadku na elektrowni Fukushima w 2011 r. doszło do bezprecedensowej sytuacji – gigantyczna ilość płynnych odpadów radioaktywnych zaczeła się zbierać w jednym miejscu w objętości ponad 1 miliona metrów sześciennych. Koncentracja trytu dzisiaj przewyższa ustalone przez Światową Organizację Zdrowia normy 100-krotnie.Stosowane przez Fukushima Daiichi TEPCO system ALPS (Advanced Liquid Processing System) pozwala likwidować około 62 materiałów radioaktywnych z wyjątkiem trytu, co nie pozwala je bezpiecznie zrzucić do Pacyfiku.

Co dotyczy możliwości wykorzystania rosyjskich technologii oczyszczania na Fukushimie-1, według Kryukova, zależy to od decyzji japońskiej strony. Zaznaczył też, że potrzebne jest odbudowanie dużego kompleksu oczyszczania wody. «Trzeba tam odbudować cały zakład przemysłowy, - dodał.

Półtora roka temu, jesienią 2014 r. rząd Japonii wybrał Rosatom i Instytut radowy w im.Chłopina i jako partnera w budowaniu demonstracyjnego projektu po oczyszczaniu radioaktywnej wody. Według przedstawicieli korporacji Rosatom, jest to unikatowe urządzenie, charakterystyczne niskim użyciem energii w odróżnieniu od analogów zagranicznych.

Rząd Japonii planuje uruchomić reaktory, zawieszone po wypadku w Fukushimie, w 2030 roku w celu wytwarzania około 20% krajowej energii elektrycznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Japońcom jądra zamarzły w 1945 jak Tesla powtórzył swoją demonstrację z Tanguski w Hiroszimie i Nagasaki utwierdzając w lemingach mit "masy krytycznej" (zaproponowanej w prasie w formie żartu, z racji absurdalności - lemingi łyknęły, a potem żyły w strachu przez dekady). Od tamtego czasu USA pilnie strzeże hegemonii dysponenta broni skalarnej a konkurentów załatwia kasując im elektrownie jak w Czarnobyłu i Fukushimie. Ruscy wchodzą klinem między USA i Japonię, co przyjmuję z taką samą obojętnością jak Obama przyjmuje wpuszczenia frakingu do Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.