Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rosyjskie urządzenie pomoże oczyścić wode elektrowni Fukushima 1

Przymek P
Przymek P
Specjaliści spółki Rosatom «RosRAO» i Instytutu radowego w im.Chłopina przeprowadzili sukcesowe testy urządzenia demonstracyjnego dla użycia technologii oczyszczania wody uszkodzonej elektrowni Fukushima-1.

Specjaliści spółki Rosatom «RosRAO» i Instytutu radowego w im.Chłopina przeprowadzili sukcesowe testy urządzenia demonstracyjnego dla użycia technologii oczyszczania wody uszkodzonej elektrowni Fukushima-1 od niebezpiecznego radioaktywnego izotopu trytu. O skutecznych testach dziennikarzy poinformował w czasie murmańskiego forum «Energetyka jądrowa i opanowanie Arktyki: ekologia, bezpieczność» Oleg Kryukov, dyrektor korporacji do spraw polityki społecznej w przeciwdziałaniu odpadom promieniotwórczym, kwestiach zużytego paliwa jądrowego, wycofania z eksploatacji.

«Tak zwany roztwór modelowy (imitujący skażoną wodę na Fukushimie-1) został zbadany, osiągnęliśmy pozytywne wyniki», - skomentował Kryukov.

Po wypadku na elektrowni Fukushima w 2011 r. doszło do bezprecedensowej sytuacji – gigantyczna ilość płynnych odpadów radioaktywnych zaczeła się zbierać w jednym miejscu w objętości ponad 1 miliona metrów sześciennych. Koncentracja trytu dzisiaj przewyższa ustalone przez Światową Organizację Zdrowia normy 100-krotnie.Stosowane przez Fukushima Daiichi TEPCO system ALPS (Advanced Liquid Processing System) pozwala likwidować około 62 materiałów radioaktywnych z wyjątkiem trytu, co nie pozwala je bezpiecznie zrzucić do Pacyfiku.

Co dotyczy możliwości wykorzystania rosyjskich technologii oczyszczania na Fukushimie-1, według Kryukova, zależy to od decyzji japońskiej strony. Zaznaczył też, że potrzebne jest odbudowanie dużego kompleksu oczyszczania wody. «Trzeba tam odbudować cały zakład przemysłowy, - dodał.

Półtora roka temu, jesienią 2014 r. rząd Japonii wybrał Rosatom i Instytut radowy w im.Chłopina i jako partnera w budowaniu demonstracyjnego projektu po oczyszczaniu radioaktywnej wody. Według przedstawicieli korporacji Rosatom, jest to unikatowe urządzenie, charakterystyczne niskim użyciem energii w odróżnieniu od analogów zagranicznych.

Rząd Japonii planuje uruchomić reaktory, zawieszone po wypadku w Fukushimie, w 2030 roku w celu wytwarzania około 20% krajowej energii elektrycznej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto