Facebook Google+ Twitter

Rosyjskie wojsko nie będzie szturmować Tbilisi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-11 07:26

Rosyjska armia nie ma planów podążania w kierunku Tbilisi, stolicy Gruzji. Informuje o tym agencja prasowa Interfax powołując się na rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Przedstawiciel resortu obrony uważa, że wśród gruzińskich władz króluje panika dlatego pojawiły się informacje o tym jakoby rosyjscy żołnierze mieli kierować się na Tbilisi. Wojskowy poinformował, że kontyngent rosyjskich żołnierzy koncentruje się w strefie gruzińsko-osetyjskiego i gruzińsko-abchaskiego konfliktu.
Rosyjscy żołnierze likwidują niebezpieczeństwo powtórnej agresji Gruzji na Osetię Południową - dodał przedstawiciel Ministerstwa Obrony.

Poniedziałek w Gruzji

Gruźińscy żołnierze w mieście Gori. / Fot. PAP/EPAPrezydent Gruzji Micheil Saakaszwili oświadczył w telewizyjnym orędziu, że siły rosyjskie kontrolują już większość terytorium jego kraju. Gruziński przywódca wezwał swoich zachodnich sojuszników do udzielenia jego krajowi pomocy polegającej na "czymś więcej niż moralnym wsparciu" aby odeprzeć "barbarzyńską agresję" Rosji.

Według Saakaszwilego rosyjska okupacja zmierza do zniszczenia Gruzji jako niezależnego państwa. Prezydent zapowiedział, że wojsko gruzińskie będzie kontynuowało walkę "o przyszłość swojego kraju" do końca. Saakaszwili wezwał naród do nie poddawania się chaosowi i jedności w obliczu wroga.

W odpowiedzi na to oświadczenie rosyjskie ministerstwo obrony zapewniło, że Moskwa nie ma w planach atakowania stolicy Gruzji, ani zajmowania terytorium tego państwa.

Tymczasem ciągle nie jest jasna sytuacja w miejscowości Gori. Według informacji reporterów Polskiego Radia miasto to pozostaje w gruzińskich rękach. Wcześniej agencje donosiły, że miasto zajęli Rosjanie.

Według informacji świadków w gruzińskim mieście Gori nie ma jeszcze rosyjskich wojsk i nie jest pewne, czy żołnierze w ogóle tam zmierzają. Na ulicach widać za to gruzińskie wojsko, które jeździ pick-up'ami i przegrupowuje się. Nie ma natomiast potwierdzenia z niezależnych źródeł informacji, czy Gruzini rzeczywiście zajmują pozycje wokół Tbilisi i szykują się do obrony miasta o czym wcześniej donosiły światowe agencje.

Od kilku dni trwa natomiast ewakuacja mieszkańców Gori. Dzisiaj po kolejnym bombardowaniu miasto opuszczają następne grupy ludzi, które wywożą ze sobą część dobytku. Gori jest opustoszałe, zamknięte są sklepy, nie pracują urzędy. Ocenia się, że miasto opuściło już co najmniej 70 procent ludności.

Walki trwają natomiast na terytorium zachodniej Gruzji. Wojska rosyjskie operują w okolicach miasta Senaki, kilkadziesiąt kilometrów od granicy z separatystyczną Abchazją. Celem operacji, według Moskwy, jest niedopuszczenie do przegrupowania się sił gruzińskich. Wcześniej Rosja poinformowała o zdobyciu wąwozu Kodori, strategicznej drogi między Gruzja a Abchazją kontrolowanej dotąd przez Tbilisi.

Tymczasem Gruzję opuściła ostatnia grupa naszych rodaków. Autokarami przygotowanymi przez polską ambasadę w Tbilisi zostaną przewiezieni do stolicy Armenii Erywania, skąd do Polski odlecą rządowym samolotem.

Z Gruzji w ciągu dwóch dni ewakuowano ponad 300 naszych rodaków - powiedział Polskiemu Radiu Maciej Dachowski z polskiej ambasady w Tbilisi. W ostatnim konwoju znalazło się 50 osób. Większość z nich to miłośnicy górskich wycieczek, którzy nie zdążyli dotrzeć do stolicy Gruzji pierwszego dnia ewakuacji. Na terenie Gruzji przebywa jeszcze kilku naszych rodaków, ale nie można nawiązać z nimi kontaktu - przyznał Maciej Dachowski. Według ustaleń polskich służb dyplomatycznych, osoby te wyłączyły telefony komórkowe, albo nie mają wykupionego pakietu połączeń międzynarodowych. Nasi dyplomaci zapewniają jednak, że każdej osobie, która zgłosi się do polskiej ambasady, zostanie udzielona pomoc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ponoć Moskale zajęli już ponad połowę Gruzji, a wojska gruzińskie gromadzą się w stolicy, by bronić Tbilisi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.08.2008 15:18

Putin już odrzucił ten dokument.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.