Facebook Google+ Twitter

Rosyjskie wojsko wkroczy do Kirgistanu?

Prezydent Kirgistanu, Roza Otunbajewa, poprosiła dziś w rozmowie telefonicznej z premierem Rosji Władimirem Putinem o interwencję militarną w jej kraju.

 / Fot. Yana Amelina, http://en.wikipedia.org/wiki/File:South_Ossetia_war_russian_tank.jpgDo ponad 60 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zamieszek w mieście Oszu w Kirgistanie. Kolejne 800 osób odniosło obrażenia. Sytuacja nadal jest bardzo poważna. Według doniesień lokalnej prasy oraz korespondentów zagranicznych mediów, nadal dochodzi tam do aktów przemocy na tle etnicznym.

Jak donosi rosyjski serwis RIA Novosti, prezydent Kirgistanu Roza Otunbajewa, która zastąpiła odsuniętego od władzy w kwietniu prezydenta Bakijewa, poinformowała dziś, że w rozmowie z premierem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem, poprosiła go o udzielenie Kirgistanowi pomocy militarnej w rozwiązaniu wewnętrznego konfliktu. Jak powiedziała prezydent Otunbajewa, "Kirgistan potrzebuje wkroczenia obcych sił zbrojnych do załagodzenia sytuacji. Zaapelowaliśmy do Rosji o pomoc i już skierowałam odpowiedni list do prezydenta Dmitrija Miedwiediewa".

Na razie nie jest znane stanowisko władz rosyjskich. Ostatni raz Rosja interweniowała zbrojnie w rejonie Azji Środkowej, podczas wojny domowej w Tadżykistanie na początku lat dziewięćdziesiątych. Jak powiedział dla brytyjskiego dziennika Daily Telegraph, Paul Quinn Judge, dyrektor International Conflict Group na Azję Centralną, "istnieje małe prawdopodobieństwo, iż Rosja będzie w stanie wysłać wojska do Kirgistanu. Patrząc z perspektywy specyfiki misji oraz jej trudności, Rosjanie nie posiadają odpowiednio przeszkolonego personelu wojskowego".

Rosja była pierwszym krajem, który w kwietniu 2010 roku uznał nową prezydent Kirgistanu oraz rząd tymczasowy, uformowany po odsunięciu od władzy dotychczasowego prezydenta Kurmanbeka Bakijewa. Pojawiły się też spekulacje, że to właśnie Moskwa miała być inicjatorem kwietniowych przemian w Kirgistanie.

Źródło: en.rian.ru, telegraph.co.uk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.