Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26521 miejsce

Rosyjskiej armii zabrakło... poborowych

Od rozpadu ZSRR w rosyjskim wojsku nie dzieje się najlepiej. Modernizacja przebiega w żółwim tempie i niemal na wszystko brakuje pieniędzy. Teraz zabrakło także poborowych.

 / Fot. Alexander Yuriev/Kremlin.ru/You are free: to share Szef rosyjskiego Sztabu Generalnego gen. Nikołaj Makarow oświadczył wczoraj, że w Rosji zabrakło osób w wieku poborowym, zdolnych do odbycia służby wojskowej.

"Znaleźliśmy się w sytuacji, kiedy nie pozostał praktycznie nikt do poboru" - powiedział gen. Makarow, cytowany m.in. przez agencję informacyjną RIA Novosti. "To bardzo poważny problem" - dodał.

Szef rosyjskiej armii poinformował, że jedynie 11,7 proc. mężczyzn w wieku od 18 do 27 lat jest zdolnych do służby wojskowej, jednak zgodnie z obowiązujacymi przepisami, ponad połowa z nich - ze względu na problemy zdrowotne - nie może służby rozpocząć.

Czytaj też: Rosja grozi NATO bronią jądrową


Zaskakujące dane na temat poboru zmusiły rosyjskie władze do zmiany planów rekrutacyjnych. Pierwotnie zakładano bowiem, że tylko w czwartym kwartale 2011 roku do wojska powołanych zostanie 250-300 tys. osób, jednak liczbę tę drastycznie zmniejszono do niecałych 140 tys.

Za główną przyczynę rosyjskich problemów uznać należy utrzymujący się od początku lat 90. ujemny przyrost naturalny.

Demografia nie jest jednak jedynym czynnikiem niekorzystnie wpływającym na stan liczebny rosyjskiej armii. Także zjawisko znane w Polsce jako "fala", w tym złe traktowanie nowych rekrutów przez przełożonych, znacząco wpływa na postawę wielu młodych Rosjan, którzy za wszelką cenę starają się uniknąć wojska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Helmut
  • Helmut
  • 16.02.2012 12:07

A kto za to wszystko zapłaci? Putin? On ma inne rzeczy do zrobienia: zapełnić konta sobie i swoim kolesiom, bo już niedługo potrwa ich wszechwładza.

Komentarz został ukrytyrozwiń
poborowy
  • poborowy
  • 18.11.2011 12:24

Sprawa jest prosta, na wzór USA utworzyć armię zawodową, dać młodym szanse godziwego zarobku a będą się pchali drzwiami i oknami

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.