Facebook Google+ Twitter

Roszkowski będzie kierował tworzeniem Domu Historii Europejskiej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-18 21:20

Europoseł Wojciech Roszkowski będzie nadzorował powstawanie Domu Historii Europejskiej. Jego kandydaturę zaakceptowało prezydium Parlamentu Europejskiego. Grupa ekspertów i historyków, w skład której wejdzie polski deputowany, zmieni wstępne założenia dotyczące Domu Historii Europejskiej, mającego pokazywać dzieje naszego kontynentu.

Profesor Roszkowski uważa, że dotychczasowe założenia były karykaturą historii Europy. Polski eurodeputowany chce na przykład zmienić zapis mówiący o tym, że polski opór wobec hitlerowskich Niemiec zakończył się w październiku 1939 roku.

Jego zdaniem zmiany wymagają też zapisy dotyczące początków chrześcijaństwa. Te obecne sugerują, że narodziło się ono w IV wieku naszej ery. Historyk chce też dopisać na przykład odsiecz wiedeńską oraz wojnę polsko-bolszewicką.

Początkowo planowano, że budowa Domu Historii Europejskiej ma się zakończyć do 2014 roku, ale na razie nie ma na to środków w budżecie. W związku z kryzysem o pieniądze na ten cel będzie też trudno w kolejnej kadencji Parlamentu Europejskiego. Cała idea może więc upaść albo być odłożona o kolejnych kilka czy kilkanaście lat.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.