Facebook Google+ Twitter

"Rotterdam" ma dodatkowych siedem dni na wypłynięcie w morze

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-07-12 08:54

Wpełniony azbestem wycieczkowiec z połowy XX wieku, wciąż stoi przy nabrzeżu Rudowym w gdańskim porcie i czeka na remont. Teoretycznie powinien być już na pełnym morzu.

Armator holenderskiej jednostki nadal ignoruje postanowienie Urzędu Morskiego w Gdyni, na mocy którego statek powinien odpłynąć z portu najpóźniej o północy z poniedziałku na wtorek. Teraz czeka na odpowiedź Ministerstwa Gospodarki Morskiej na złożone tam zażalenie. Wszystko więc zależy od tego resortu - jeśli podtrzyma on decyzję Urzędu Morskiego, ,Rotterdam" opuści Gdańsk.

- Armator powinien zacząć się już pakować i nie żyć złudzeniami. Minister Wiechecki zapowiadał już wielokrotnie, że podtrzyma decyzję Urzędu Morskiego w Gdyni nakazującą ,Rotterdamowi" opuszczenie kraju 10 lipca. Nic się w tej kwestii nie zmieniło - zapewnia Marian Szołucha, rzecznik Ministerstwa Gospodarki Morskiej w Warszawie.

Na razie Andrzej Królikowski, dyrektor gdyńskiego Urzędu, doręczył na pokład upomnienie. ,Rotterdam" ma dodatkowych siedem dni na wypłynięcie w morze. Dodatkowo podjęte zostały także kroki, które mają ,utrudnić życie" załodze holenderskiej jednostki. Z pokładu, ani po pokładzie, nie mogą być transportowane azbestowe odpady, a przy samym wycieczkowcu powstał posterunek Straży Granicznej, która kontroluje wszystkich wchodzących i schodzących. Jeżeli w ciągu siedmiu dni ,Rotterdam" nie opuści gdańskiego portu, Urząd Morski skieruje sprawę do wojewody.

- Po otrzymaniu wniosku o egzekucję decyzji, wojewoda rozpatrzy go i uruchomi wykonanie - mówi rzecznik wojewody Anna Dyksińska.

Wojewoda może nałożyć na armatora grzywnę (nawet do miliona zł). Może też zlecić UM i Straży Granicznej ,wykonanie zastępcze decyzji". W tym przypadku Straż i Urząd wynajmą holowniki, które odprowadzą statek, a kosztami wojewoda obciąży armatora.

Maciej Pawlikowski/APP


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.