Facebook Google+ Twitter

Rower lepszy niż rewolwer

Współautorzy: Barbara Podgórska

Z Dominikiem Dobrowolskim szalonym fanem ekologi, wszelkiej edukacji proekologicznej oraz recyklingu, redaktorem portalu www.cycling-recycling.eu rozmawia Adam K. Podgórski.

 / Fot. Dominik DobrowolskiAdam Podgórski: Ledwo co w Krakowie rozdawałeś bilety do teatru za stare pralki, a już wskakujesz na rower i pędzisz do Brukseli.
To naprawdę wyjątkowa okazja - w lipcu rozpoczyna się prezydencja Polski w Unii Europejskiej. Wskakuję zatem na siodełko 15 czerwca, we Wrocławiu i zeskakuję z niego po dwóch tygodniach, przed Parlamentem Europejskim. Rowerując do Brukseli, symbolicznie pokazuję, że warto od czasu do czasu ruszyć się i zrobić coś dobrego dla Ziemi. Takie też jest hasło wyprawy Stop CO2 Rusz się. Prezydencja skupi na sobie uwagę mediów, polityków, decydentów. Mówi się, że okazja czyni złodzieja. W moim przypadku okazja czyni ekologa, i wykorzystam to skupienie, i podrzucę kilka ekologicznych tematów do przemyślenia.

AP: A jakie to tematy?
Moim celem jest nagłośnienie w Polsce i Europie globalnego problemu zmian klimatycznych, ale zejdę z poziomu abstrakcji na nieco zrozumialszy. Jest takie oklepane ekologiczne motto: myśl globalnie - działaj lokalnie - chcę pokazać możliwości ochrony klimatu, czyli zmniejszania emisji CO2, na poziomie lokalnym, w naszych domach, firmach, szkołach i w głowach. Albo weźmy na tapet chociażby problem śmieci. W roku 2011 wyprodukujemy blisko 15 mln ton odpadów (to są np. opakowania, które bierzemy ze sklepów
czyli nasze śmieci). Aby rozwiązać problem śmieci należy stosować zasadę 3 R.

AP: Co mają śmieci do zmian klimatycznych?
Pozwolisz, że wyłuszczę ab ovo! Co to takiego, to 3 R? Najpierw Reduce, czyli ograniczajmy ilość powstających odpadów i unikajmy nadmiernie opakowanych produktów. Zmniejszenie ich masy o 10 proc., pomoże zredukować emisję CO2 nawet o około 600 kg rocznie na osobę. Używajmy wielokrotnie i nie marnujmy przedmiotów, a więc
Reuse. Pamiętajmy naturalnie też o Recycle
czyli o segregowaniu i recyklingu odpadów. Mówiąc krótko: czym mniej będziemy śmiecić, marnować, tym mniej zużyjemy energii, a zatem tym mniej będziemy podgrzewać planetę gazami cieplarnianymi. Przykład, który zawsze przemawia do serca i głowy, to marnowanie żywości. W Polsce 20 proc. wyrzucamy na śmieci. Nie poruszając kwestii moralnych; przecież, aby wyprodukować chleb, trzeba nawozów, wody, ropy do maszyn rolniczych, gazu dla piekarni, potrzeba energii. Podsumowując: w Polsce marnujemy 20 proc. energii wyrzucając ją na śmieci razem z żywnością. Zgroza!

AP: Jak jeszcze możemy chronić klimat w naszych domach?
Kluczowe dla ograniczenia emisji CO2 jest też naturalnie zwyczajne oszczędzanie energii w domu, pracy, szkole, wszędzie gdzie się da. WWF policzył, że gdybyśmy wszyscy racjonalnie wykorzystywali energię w naszych domach, każdego roku moglibyśmy ograniczyć jej zużycie nawet do 20 proc., a zatem o 20 proc. zmniejszylibyśmy emisję CO2. Zapłacimy też mniejsze rachunki!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.