Facebook Google+ Twitter

Rowerem po centrum Krakowa

Mimo że Kraków stara się być miastem przyjaznym amatorom dwóch kółek, przemieszczanie się po nim rowerem nadal sprawia wiele trudności. Problemem pozostaje brak tras rowerowych oraz niewystarczająca liczba stojaków.

Rowery przyczepione do drzewa na Rynku Głównym. / Fot. Joanna MentelKraków stara się być miastem przyjaznym rowerom. Niestety remonty dróg i skrzyżowań nie zawsze wiążą się z budową tras dla rowerzystów. Często takie trasy urywają się w połowie, zmuszając do zjechania na trzypasmową, ruchliwą ulicę. Miasto posiada tylko jedną europejską ścieżkę rowerową – na ulicy Kopernika, gdzie dla rowerzystów przeznaczono część jezdni. Podobna sytuacja jest ze stojakami – jest ich za mało, a te, które istnieją, są zazwyczaj tak obłożone rowerami, że trzeba przypiąć się do ogrodzenia lub znaku drogowego. W zeszłym roku Urząd Miasta Krakowa obiecał postawić stojaki w 28 punktach wyznaczonych przez samych rowerzystów. Jak na razie z listy tej zostały zrealizowane 4.

Skąd wziąć rower?


Kupić swój lub wypożyczyć. W Krakowie znajduje się pięć punktów, które oferują wypożyczenie roweru, z tego trzy w centrum: Art-bike na ulicy Starowiślnej 33a, Rent A Bike na ulicy św. Anny 4 oraz Dwa Koła na Kazimierzu, przy ulicy Józefa 5. Za wypożyczenie roweru zapłacimy zazwyczaj około 5 zł za godzinę, za cały dzień: 35-40 złotych. Studenci mogą liczyć na zniżki.


Ścieżki rowerowe


W obrębie rynku poruszanie się na rowerze nie sprawia większych utrudnień. Przeszkodą mogą być jedynie tłumy turystów czy wyboista powierzchnia niektórych, zwłaszcza starych, ulic. Ale wystarczy zjechać na planty lub w równiejsze uliczki i problem znika. Trzeba jednak pamiętać o tym, że piesi na chodniku oraz na drogach pieszo-rowerowych (a więc i na plantach) zawsze mają pierwszeństwo, a przejechanie po przejściu dla pieszych może skończyć mandatem.

Na terenie Śródmieścia istnieje sieć ścieżek rowerowych, ale niestety w odcinkach. Niemal całymi bulwarami ciągnie się ścieżka rowerowa, ale kiedy skręcamy w jedną z większych ulic: Krakowską, Dietla czy Starowiślną, ścieżka się kończy, a my mamy do wyboru ruchliwą ulicę albo bardzo wąski chodnik. Łatwo natomiast na rynek dojechać z miasteczka studenckiego AGH oraz, dzięki wyremontowanemu Rondu Mogilskiemu, z Nowej Huty. Nieco gorzej jest z przejechaniem alei Trzech Wieszczy – ciągnących się od Wisły do Nowego Kleparza.


Stojaki rowerowe


Chcąc udać się do restauracji, muzeum lub kina warto zostawić rower w bezpiecznym miejscu. Często lepiej przypiąć go do stojaka dwie lub trzy uliczki dalej, niż obwiązywać łańcuchem dookoła drzewa lub w ogóle zostawiać go opartym o ścianę w nadziei, że nikt go nie weźmie. Najlepiej przypiąć rower do stojaka, który jest w widocznym i pełnym ludzi miejscu – w razie dobierania się przez złodzieja do naszego roweru ktoś zwróci na to uwagę.

Oto lista stojaków w centrum, do których możemy się przyczepiać:
1. Rynek Główny – naprzeciwko Kina pod Baranami oraz Komisariatu Policji, przy budkach telefonicznych; przy wylocie ulicy Brackiej, naprzeciwko bankomatów PKO; przy wylocie ulicy św. Jana;
2. ul. Sławkowska;
3. plac Szczepański – przy szkole językowej Poliglota;
4. na plantach, przy Collegium Novum UJ;
5. plac Matejki – pod Akademią Sztuk Pięknych oraz przy wylocie ulicy Kurniki;
6. na rogu ulic Dunajewskiego i Basztowej, pod teatrem Bagatela;
7. ul. Rajska – stojaki przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej;
8. ul. Pawia – przy wejściach do Galerii Krakowskiej;
9. plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego – przed wejściem do Galerii Krakowskiej;
10. ul. Lubicz – przed budynkiem Centrum Biurowego Lubicz oraz przy budynku Nafty i Gazu;
11. plac Wszystkich Świętych – przy Pawilonie Wyspiańskiego oraz przed Urzędem Miasta Krakowa;
12. ul. Piłsudskiego – przed PTG „Sokół”;
13. ul. Podwale – przy Filharmonii;
14. al. Mickiewicza – przy Uniwersytecie Rolniczym;
15. al. 3 Maja – pod Muzeum Narodowym;
16. al. Krasińskiego – pod kinem Kijów;
17. ul. Meiselsa – przy Centrum Kultury Żydowskiej;
18. ul. Izaaka;
19. oraz stojaki przy lub w lokalach: przy ogródku Chimery na św. Anny, w Indigo na Floriańskiej, Marago na Podwalu, Metropolitan na Sławkowskiej oraz Starym Porcie na Straszewskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

dziękuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

świetna robota, duży plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ krótko, konkretnie, na temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus;-)))mmm;) Kraków

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.