Facebook Google+ Twitter

Rowerem po pięknej ziemi powiatu radziejowskiego

Po intensywnej pracy, na emeryturze można już oddać się relaksowi jakim jest jazda na rowerze . Przy okazji spotkać dawnych znajomych, poznać nowych. Pojechać w ciekawe miejsca. Zrobić trochę fotografii i filmiki.

Karol Szmagalski / Fot. Maria SzmagalskaPo latach kierowania jednostkami obsługi rolnictwa, stresy związane z tą pracą wpłynęły na mój organizm. Trzeba było coś zrobić. Postanowiłem nieco się rozruszać. Ostatnio rower stał się moim hobby. Przejeżdżam nim (Gazela Geneve) dziennie 40 - 60 km, a bywa , że i 100 km. Daje to rocznie ok. 7500 km. Zupełnie niezły wynik. Obok walorów czysto zdrowotnych, jeżdżąc po drogach powiatu radziejowskiego i nie tylko, udaje się zrobić jakieś zdjęcia.

Kilka zdjęć pochodzi ze Świesza, gdzie przetrwał piękny park krajobrazowy i muzeum domowe prof. Janusza Migdalskiego w jego dworku. Klasycystyczny pałacyk w Świeszu to - dzięki panu profesorowi Migdalskiemu - wspaniały skansen folklorystyczny, godna spuścizna po Franciszku Ksawerym Dmochowskim. Profesor stworzył tu podziwu godny zakątek kulturowy. Zatrzymał czas naszych antenatów, który promieniował pięknem kształtów i głębią myśli w okresie Oświecenia.

prof.Janusz Migdalski przy fortepianie / Fot. Karol SzmagalskiWokół świeskiego dworu rosną trzy szpalery dorodnych lip. Jest ich tam blisko pięćdziesiąt. Już w 1805 roku ówczesny właściciel Ksawery Dmochowski w swoich pamiętnikach porównywał aleje lipowe ze Świesza do lip w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Jest to park krajobrazowy z XVIII w. Na podstawie wspomnień Franciszka Salezego Dmochowskiego wiadomo, że park był prawdziwą ozdobą majętności. Wielki jak "Ogród Saski", ze szpalerami lipy szerokolistnej, jesionów, grabów, kasztanowców nawiązywał w swym układzie do wzorów francuskich, modnych w XIX w.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.