Facebook Google+ Twitter

Rowerowa wyprawa do Rezerwatu Cisów w Czarnem

Piękne krajobrazy, czyste powietrze, unikalna flora i fauna, lasy bogate w runo leśne, ciekawe obiekty historyczne - to tylko niektóre z atrakcji gościnnej czarneńskiej ziemi.

Wycieczka rowerowa do Rezerwatu Cisów w Czarnem - Julia i Ania. / Fot. Piotr Zabrocki z CzarnegoRezerwat Przyrody Cisy w Czarnem - malutki cis. / Fot. Piotr Zabrocki z CzarnegoNiewielka gmina Czarne w powiecie człuchowskim ma coraz więcej do zaoferowania potencjalnym turystom, którzy odwiedzą te malownicze strony województwa pomorskiego. Ścieżki pieszo-rowerowe, edukacyjno-przyrodnicze, budownictwo sakralne, parki dworskie i rezerwaty przyrody, to tylko nieliczne atrakcje tej pomorskiej gminy.

Dla rodziców z dziećmi warta polecenia jest piesza lub rowerowa wycieczka do rezerwatu cisów. Wyprawę polecam rozpocząć w centrum miasta przy Domu Pomocy Społecznej, gdzie zaczyna się przepiękna trasa pieszo-rowerowa, która usytuowana jest przy rzece Czernicy.

Po przejechaniu około 3 kilometrów warto skorzystać z uroków ścieżki edukacyjno-przyrodniczej przygotowanej przez Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie. Ciekawe przystanki edukacyjne pozwolą bliżej poznać osobliwości przyrodnicze oraz zachwycić się naturalnym pięknem przyrody. Ścieżka zlokalizowana jest na terenie leśniczówki Sarniak. Jej długość wynosi 5,6 km.

Pierwszy postój z dziećmi warto zaplanować na terenie rekreacyjnym, gdzie za zgodą nadleśniczego można rozpalić ognisko, a dzieci mogą skorzystać z mini placu zabaw. Następnie należy kierować się drogą w stronę Sporysza. Jest to trasa bardzo rzadko uczęszczana przez kierowców, a jej walory przyrodnicze są wręcz zaskakujące. Rozległe otwarte tereny, liczne łąki i lasy sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. Zające, żurawie i sarny są częstymi zwierzętami, które można zaobserwować w drodze do wyznaczonego celu.

Rezerwat Przyrody Cisy w Czarnem został utworzony w 1957 roku w celu zachowania drugiego pod względem wielkości skupiska cisów w Polsce. Chroniony teren obejmuje fragment lasu o powierzchni 26 ha. Górne piętro drzewostanu tworzą: buk, dąb, sosna i grab w wieku ponad 200 lat.

Cisy rosną w partiach naturalnego starodrzewu dębowo-sosnowego i bukowego. Ogółem w rezerwacie jest około 460 cisów, których wiek wynosi od 100 do 350 lat oraz kilkadziesiąt egzemplarzy w wieku do kilkunastu lat.

Dwugodzinna wyprawa do Rezerwatu Przyrody Cisy w Czarnem może być wspaniałym przeżyciem i lekcją przyrody zarówno dla rodziców, jak i ich dzieci.

Zapraszam więc na pieszo-rowerową wyprawę do krainy cisów w Czarnem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

U mnie rosną dwa wspaniałe ponad 50 letnie cisy, uważam je za wspaniałe drzewa inne jak wszystkie. Jeżeli będę miał okazje na pewno wybiorę się do wspomnianej przez Pana miejscowości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.