Facebook Google+ Twitter

Rowerowa wyprawa śladem najstarszych kościołów w gminie Czarne

Zabytki architektury, ciekawa historia, urokliwe krajobrazy, ruiny muru obronnego zamku krzyżackiego, zabytkowe kościoły o charakterystycznej szachulcowej budowie stanowią o walorach turystycznych gminy Czarne

Gmina Czarne położona jest w zachodniej części powiatu człuchowskiego, przy zbiegu granic trzech województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego
i wielkopolskiego.

Na terenie gminy jest sześć zabytkowych kościołów o charakterystycznej szachulcowej konstrukcji. Kościoły znadują się w Czarnem, Bińczu, Krzemieniewie, Nadziejewie, Raciniewie i Sierpowie. Wszystkie wpisane do rejestru zabytków.

Najstarszy kościół ryglowy znajduje się w Sierpowie - miejscowości położonej 6 kilometrów na południe od Czarnego, przy drodze powiatowej Czarne - Buszkowo. Kościół wybudowany został w 1668 r., jego wieża pokryta jest gontem. Znaleziska archeologiczne dowodzą, iż okolice Sierpowa zamieszkiwała ludność kultury pomorskiej już w II połowie VI wieku p.n.e. Burzliwa historia, różne koleje losu wsi, mogą stać się ciekawym tematem historycznych dociekań.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w 1717 r. Jan Born przez 4 tygodnie zmuszony był bronić swojej posiadłości przed zajazdem szlachcica Kleista, który ze swoimi zwolennikami i 50 ludźmi najechał na siedzibę Borna. Jest to rzadko występujący na tych ziemiach przykład zajazdu szlacheckiego.

Ciekawa historia gminy Czarne, urokliwe krajobrazy, liczne zabytki architektury stanowią o walorach turystycznych tej pomorskiej gminy.

Źródło: www.czarne.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.