Facebook Google+ Twitter

Rowerzyści pragną liberalnego prawa

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-06-19 13:23

Rowerzyści domagają się sprawiedliwego prawa. Chcą bezpiecznie przemieszczać się po chodniku, bez obawy, że czyha na nich patrol policji.

 / Fot. Express Ilustrowany/ ZajdelStowarzyszenie MTB Kielce - Świętokrzyskie Kolarstwo Górskie oraz Masa Krytyczna - organizacja obrony praw rowerzystów, ruszają z ogólnopolską akcją "Trzeźwe Prawo", której celem jest poprawa sytuacji polskich rowerzystów na drogach. Całą akcję napędza dodatkowo orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z kwietnia br. Trybunał uznał, że karanie rowerzystów tak samo jak kierowców samochodów jest zgodne z konstytucją.

Organizatorzy akcji podkreślają, że zależy im przede wszystkim na zniesieniu obligatoryjności decyzji sądów. Chcą by to sędzia ustalał, czy czyn popełniony przez rowerzystę zasługuje na tak surową karę jak odebranie prawa jazdy.

- W tej chwili każdemu rowerzyście przyłapanemu po spożyciu alkoholu odbierane są uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Bez względu na okoliczności. Czy jechał wolno chodnikiem czy środkiem jezdni na czołowego z samochodami - kara jest ta sama - mówi nam jeden z organizatorów "Trzeźwego Prawa" - Marcin Chłodnicki, prezes Stowarzyszenia "MTB Kielce Świętokrzyskie Kolarstwo Górskie"

Chłodnicki kategorycznie popiera karanie ludzi, którzy swoim zachowaniem narażają innych. Z drugiej strony chce również racjonalnych przepisów.

Grzegorz Borek, założyciel strony trzezweprawo.pl, mówi nam, że
policja częściej ściga pijanych rowerzystów niż kierowców samochodów.
- Są łatwym celem, a funkcjonariusze muszą w terminie osiągnąć odpowiednią normę wykrytych przestępstw - mówi Borek. - Poza tym, niektórzy rowerzyści są alkoholikami. Zamiast iść na terapię trafiają do więzienia - dodaje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Po CHODNIKU???
Chodnik to jest dla pieszych, won na ulice, a nie po butach mi jeździć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.