Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14054 miejsce

Równa szkoła - edukacja wolna od dyskryminacji

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-04-24 23:41

To pierwszy w Polsce genderowy poradnik dla nauczycieli chcących edukować na rzecz tolerancji, antydyskryminacji i równouprawnienia płci.

dr Krystyna Starczewska, Ewa Rutkowska, dr Ewa Majewska / Fot. RybickiSpotkanie promujące publikację odbyło się w siedzibie Instytutu Spraw Publicznych w Warszawie. Podręcznik ma zachęcić nauczycielki/li do krytycznego spojrzenia na dotychczasowe sposoby pracy z dziećmi. Pomyślany jest jako kompendium informacji, porad, wskazówek i ćwiczeń dla pedagogów chcących wzbogacić zajęcia o problematykę przeciwdziałania dyskryminacji. Autorki proponują, by stał się on podstawą nie tylko do tworzenia nowych lekcji czy modułów nauczania, ale i wdrażania równego traktowania dziewcząt i chłopców podczas innych zajęć. Może się to dziać poprzez komentowanie zawartych w podręcznikach nauczania informacji czy zdjęć powielających stereotypy dotyczące płci. Podręcznik zawiera podpowiedzi w jaki sposób uwrażliwić młodzież na zakorzenione i często nieuświadomione stereotypy czy wzorce społeczne. Pomaga reagować na specyficzne sytuacje w szkole takie, jak przemoc fizyczna czy psychiczna, napastowanie seksualne i przejawy wszelkich dyskryminacji.

- Największą zachętą do pisania tego podręcznika było zachowanie młodzieży podczas zajęć równościowych, które z nimi prowadziłyśmy - mówi dr Ewa Majewska jedna z autorek poradnika. - 3/4 uczestników było zainteresowanych problematyką różnicy płci. Młodzież nawet poprzez zmiany w swoim ciele zaczyna zauważać, że są osobami upłciowionymi. Społeczne i kulturowe reperkusje tego są dla młodzieży niezmiernie istotne i temu jest w dużej mierze poświęcona książka. Polska przez wejście do UE i podpisanie różnych dokumentów ONZ zobligowała się do tego, by sprawy związane z równouprawnieniem realizować. Dostępnych jest już wiele publikacji na ten temat więc młodzież ma pewną świadomością problemu - przypominała dr Majewska

W panelu dyskusyjnym, oprócz autorek, brali udział przedstawiciele i przedstawicielki środowiska związanego z polską szkołą. Było okazją do porozmawiania o problemach dyskryminacji z różnych punktów widzenia.

- Czemu ma służyć szkoła? - pytała dr Krystyna Rutkowska, dyrektorka gimnazjum społecznego nr 20 w Warszawie. - Ma to być środowisko wychowawcze, które przygotowuje młodych ludzi (chłopców i dziewczęta) do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego, bez którego nie ma demokracji. Ono nie powstanie jeśli będzie jakakolwiek różnica między prawami kobiet i mężczyzn. Nie powstanie jeśli dziewczęta będą uważały, że są tylko od domowych spraw, a panowie mają nimi rządzić. Tylko pewne rzeczy trzeba jednak praktykować. To jest trudne w modelu szkoły: mężczyzna dyrektor, panie nauczycielki, pani woźna i może jeden nauczyciel wicedyrektor i na końcu dzieci - tłumaczyła dr Rutkowska.dr Ewa Majewska / Fot. Rybicki

Autorkami publikacji "Równa szkoła- edukacja wolna od dyskryminacji. Poradnik dla nauczycielek i nauczycieli". są:
Dr Ewa Majeska - filozofka, feministka, pracowniczka wielu organizacji kobiecych, prowadząca zajęcia dla młodzieży i nauczycielek z zakresu edukacji równościowej.
Ewa Rutkowska - filozofka, trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet WenDo, ekspertka gender, pracownica fundacji "Feminoteka" i stowarzyszenia OPTA.
Przy projekcie współpracowały:
Anna Wołosik - nauczycielka, feministka, aktywistka społeczna. Autorka programów nauczania historii w szkole podstawowej i gimnazjum oraz serii podręczników zatytułowanych "Opowiem Ci ciekawą historię".
Małgorzata Jonczy-Adamska - psycholożka, pedagog, trenerka, przedsiębiorca. Od kilku lat zaangażowana w działania na rzecz równości praw kobiet i mężczyzn oraz przeciwdziałania dyskryminacji.

Książka dostępna jest w wersji papierowej, jak i elektronicznej i objęta jest licencją CC „Na Tych Samych Warunkach” (ang. Share Alike (SA)) + „Uznanie Autorstwa” (ang. Attribution (BY)). Zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie poradnika pod warunkiem umieszczenia informacji o autorkach i wydawcy oraz, że będzie on opublikowany na tej samej licencji


Ewa Majewska, Ewa Rutkowska, współpraca Małgorzata Joncz-Adamska, Anna Wołosik, Równa szkoła - edukacja wolna od dyskryminacji.
Poradnik dla nauczycielek i nauczycieli,
Dom współpracy Polsko-Niemieckiej, Gliwice, 2008

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Myślę, że dyskryminacja to nie tylko problem nauczycieli, lecz głównie rodziców. To oni kształtują światopogląd swoich pociech.
Plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PS.

http://de.youtube.com/watch?v=HOntSw77lQo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najpierw trzeba rozpocząć taka edukacje w Niemczech. Tylko jak, skoro pani rektor uniwersytetu Viadrina Prof. Gesine Schwan legalizuje zakazy języka polskiego polskim dzieciom w Niemczech? Jest video. Dyskryminacja to w Niemczech normalność(wolno Polakow)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na początek proponuję zdjąć krzyże ze ścian w szkołach. To bardzo duży krok w kierunku walki z dyskryminacją, że o normalności nie wspomnę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.