Facebook Google+ Twitter

Równość i wolność abstrakcją, braterstwo bywa krótkotrwałym

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-10-24 09:17

Próba odsłaniania wiedzy o nas samych, czyli czym są: równość, wolność, braterstwo?

Dla uczczenia zdobyczy rewolucji francuskiej na monetach o nominale 2 euro Francuzi uwiecznili napis. Franc. Liberté, égalité, fraternité ( Wolność, równość, braterstwo ) / Fot. Foto. A. NadzikowskiDługo w Polsce używając zdobyczy rewolucji francuskiej głoszono hasła: wolność, równość, braterstwo. Wiadomym jest, że chodziło o wyzwolenie się z “kajdan ucisku”. Z zestawu słów " wolność, równość, braterstwo" te ostatnie na chwilę pomijam, a o dwóch pierwszych stwierdzam, że nie bardzo idą one ze sobą w parze.

W warunkach wolności równość się długo nie utrzyma. Zapewne zaraz znajdą się jednostki, które tak czy inaczej się wybiją, zajmą korzystniejsze od innych pozycje, jednym słowem, stworzą elitę. Ponieważ innym nie będzie to zapewne odpowiadało, to ci lepiej usytuowani postarają się o stworzenie takich porządków, w których zmiana sytuacji okazałaby się niemożliwa. Czyli wezmą za przysłowiową ,,mordę,, tych niezadowolonych i nie będzie więcej wolności.

Żeby zatem utrzymać równość trzeba by od razu wziąć za ,,ryj,, tych co by się chcieli wysforować, czyli ograniczyć lub zgoła zlikwidować wolność. Jednakże na pewno powstanie wkrótce grupa szczególnie aktywnych stróżów równościowego porządku, która siłą rzeczy zapewni sobie lepsze pozycje, więc i równości też już wkrótce nie będzie.

Będą równi i równiejsi. Ten pierwszy schemat: wolność rodzi nierówność, nierówność ogranicza wolność to wynik rewolucji, przewrotów liberalnych, umiarkowanych, przeważnie opartych na kompromisie. Ten drugi: równość rodzi niewolę, niewola likwiduje równość, to rezultat konsekwentnych do końca rewolucji: plebejskich i radykalnych.

Tak źle i tak niedobrze. W młodości porywały mnie raczej rewolucje radykalne typu jakobińskiego. W wieku dojrzałym za mniejsze zło uważam rewolucje liberalne. W Polsce pisząc dziś takie rzeczy, to nie chodzi o wojny chłopskie w Niemczech, ani o Wiosnę Ludów tylko o to, co u nas się działo i teraz dzieje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 26.10.2009 12:32

Problem interpretacji słowa równość od dawien dawna zajmuje wiele umysłów. Sam George Orwell w swym ,, Folwarku zwierząt “( Animal Farm ) ujął to w ten sposób, że wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre równiejsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie się wydaje, że to nie chodzi o taką równość bezwzględną. Wiadomym jest, żę ludzie z natury się różnią. Jedni więcej, drudzy mniej, otrzymali, owych "talentów". Mnie się wydaje, że chodzi o to, aby jeden człowiek nie robił sobie podnóżka z drugiego człowieka i nie uwłaczał jego godności. I to powinno być zagwarantowane w Demokratycznym Państwie. Niezbędne do wprowadzenia takiego zabezpieczenia jest pełna równość wobec obowiązującego prawa i pełna odpowiedziałność za swoje czyny. Zdaję sobie sprawę, że tematu nie wyczerpałem, bowiem to temat rzeka, albo i ocean. Ale na podobne tematy powinno się rozmawiać i pisać, bo tu każde słowo dodane może stanowić, jakiś maleńki kroczek do przodu w doskonaleniu stosunków międzyludzkich. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.