Facebook Google+ Twitter

Równość się opłaca

Czy opłaca się inwestować w kobiety? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji dotyczącej wyrównywania szans na rynku pracy.

 / Fot. http://www.fbwnn.pl/- Ogólnym celem projektu "Kariera jest kobietą tak jak Ty" jest wyrównywanie szans na rynku pracy dla kobiet bezrobotnych i biernych zawodowo. Do kategorii pożądanych uczestniczek zalicza się kobiety powracające do pracy po urlopie wychowawczym, nieraz kilkuletnim, kobiety z małym doświadczeniem zawodowym oraz wychowanki domów dziecka i rodzin zastępczych - tak cel i grupę odbiorców projektu definiuje Jadwiga Werbanowska, prezes zarządu FBWNN.

Projekt jest już w trakcie realizacji. Planowany czas trwania to październik 2008 - grudzień 2009. W tym czasie pięć 12-osobowych grup kobiet zostanie przeszkolonych w zakresie działań podejmowanych dla zwiększenia ich aktywności na rynku pracy. Zajęcia organizowane w ramach prowadzonych warsztatów mają za zadanie zwiększyć potencjał ekonomiczny kobiet. Uczą się one bowiem np. języka angielskiego czy obsługi komputera. Dodatkowo prowadzi się dla każdej uczestniczki indywidualnie konsultacje z psychologiem, dzięki czemu program obejmuje kompleksowe działania prowadzące do aktywizacji zawodowej. Ponadto, uczestniczki projektu korzystają z doradztwa zawodowego i pośrednictwa pracy, by lepiej zdefiniować swoje możliwości zaistnienia na rynku pracy. Projekt zakłada zwiększenie poziomu świadomości kobiet w zakresie prawa czy korzystania przez nie z elastycznych form zatrudnienia.

Organizatorzy projektu mają nadzieję osiągnąć spore rezultaty. Wśród zakładanych wyników pojawiają się m.in. nadzieje, że kurs ukończy 85 proc. uczestniczek, a 40 proc. podejmie pracę. Oprócz celów twardych, związanych z wprowadzeniem na rynek nowych podmiotów, wyróżnia się również cele miękkie, czyli poprawę samooceny uczestniczek, zmianę nastawienia ich otoczenia czy nabycie umiejętności promowania się. Osoby, które zgłaszają się na szkolenia, są silnie zmotywowane i dlatego dobrze się z nimi pracuje.
- Często nasze podopieczne robią to dla swoich dzieci. Nie chcą być postrzegane jako osoby bezwartościowe, które nie umieją sobie poradzić w życiu. Bardzo im zależy na tym, żeby przekazać pozytywne wzorce swoim dzieciom - opowiada Werbanowska.

Spotkanie bardzo zainspirowało obecną na nim Katarzynę Przeworską, studentkę V roku dziennikarstwa.
- Chciałabym kiedyś pracować z takimi kobietami, pomagać im znaleźć pracę i pozwolić na nowo działać na rynku pracy. Byłaby to niezwykle satysfakcjonująca praca, która przynosiłaby korzyści nie tylko samym zainteresowanym, ale także pracodawcom. No i oczywiście mnie.

Dla zainteresowanych: materiały z konferencji będą niedługo dostępne na stronie internetowej www.fbwnn.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Plus za informację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.