Facebook Google+ Twitter

Royal Russian Ballet w Ostrowcu Świętokrzyskim

Od 29 września do 6 października 2012 roku tournée artystyczne po Polsce odbywa Royal Russian Ballet. Artyści odwiedzą m.in. Lublin, Radom, Radomsko, Bolesławiec, Rybnik, Nową Hutę i Krosno. W niedzielę, 30 września, zaprezentowali "Jezioro łabędzie" Piotra Czajkowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Scena z baletu "Jezioro łabędzie". / Fot. materiały prasowe organizatoraRoyal Russian Ballet, międzynarodowy prywatny teatr rosyjskiego baletu klasycznego, został założony w 2008 roku na Ukrainie. Swoją siedzibę ma w Charkowie. Dyrektorem artystycznym i menadżerem RRB jest Anatoliy Kazatskiy, tancerz i choreograf, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Baletowego Serge’a Lifara w 2002 r. Natomiast kierownikiem baletu jest wybitny rosyjski tancerz, Honorowy Artysta Rosji, występujący niegdyś na scenie moskiewskiego Teatru Bolszoj, Mikhail Bezzubikov. Obydwaj panowie dbają o odpowiedni poziom artystyczny zespołu, w którym występują najlepsi tancerze Rosji i Ukrainy, propagując najlepsze tradycje rosyjskiej i radzieckiej szkoły baletowej znaczone takimi nazwiskami, jak choćby Maja Plisiecka.

Twórcą choreografii do spektaklu "Jezioro łabędzie" Piotra Czajkowskiego, który mogła obejrzeć publiczność licznie przybyła do ostrowieckiej hali sportowo–widowiskowej jest szef ukraińskiego zespołu baletowego. Została ona oparta na oryginalnych realizacjach dzieła Czajkowskiego wystawianych w Teatrze Bolszoj w Moskwie i Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu autorstwa Mariusa Petipy i Lwa Iwanowa.

Scena zbiorowa z "Jeziora łabędziego". / Fot. materiały prasowe organizatoraLibretto Władimira Biegiczewa i Wasilija Gelcera opowiada historię miłości księcia Zygfryda do pięknej Odetty, którą czarnoksiężnik Rotbart zaklął w królową łabędzi. Jej los odmienić może tylko ktoś, kto wyzna jej dozgonną miłość. Ale Zły Duch tak łatwo się nie poddaje i przy zaangażowaniu swojej córki Odylii obmyśla nową intrygę, która doprowadza miłość i życie Odetty i Zygfryda do tragicznego finału. Jak jednak przystało na finał tej baśniowej historii, zło zostanie jednak ukarane. Muzyka Czajkowskiego oddaje w perfekcyjny sposób klimat tej romantycznej i dramatycznej opowieści, a doskonała, subtelna choreografia uzupełnia wielość niezapomnianych doznań artystycznych, które przynosi "Jezioro łabędzie" w wykonaniu artystów Royal Russian Ballet. Ich kunszt taneczny jest niezaprzeczalny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.