Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

109 miejsce

Róża Lutra powędrowała do Watykanu

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2017-08-05 11:06

Parafia Ewangelicka ze Szczyrku wysłała do Ojca Świętego medal w kształcie Róży Lutra. Wykonano go z mosiądzu. Na rewersie są wygrawerowane cztery fundamenty Reformacji.

 / Fot. ks.Jan ByrtMedal w kształcie Róży Lutra parafia przekazuje osobom, które kierują się w życiu Ewangelią i dostrzegają bliźniego oraz przyczyniają się do dialogu pomiędzy Kościołami: Ewangelickim i Katolickim.

31 października 2016 roku odbyła się inauguracja jubileuszu 500 lat Reformacji. W tym wydarzeniu uczestniczył również papież Franciszek. Na zaproszenie Światowej Federacji Luteran przybył do Szwecji i wziął udział w nabożeństwie w katedrze w Lund. W homilii wezwał chrześcijan do jedności.

Na rewersie medalu, który powędrował do papieża zostały wygrawerowane cztery fundamenty Reformacji: "Tylko Pismo Święte" , "Tylko Jezus", "Tylko Wiara", "Tylko Łaska". Dodane zostały także słowa: "Tylko Bogu Chwała". Cały tekst jest w języku angielskim - powiedział ks. Jan Byrt.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Początki prześladowania Żydów to Luter? Pogromy Żydów były już w średniowieczu. I wyprawa krzyżowa zaczęła się od pogromu Żydów. Tylko w Niemczech w 1096 r. zamordowano ok. 12 tys. Żydów, a Lutra jeszcze nie było wtedy na świecie... Prześladowania innowierców tez Luter? no ale jednak inkwizycja była na długo przed Lutrem. W 1028 po śledztwie przeprowadzonym w Monteforte przez mediolańskiego arcybiskupa Ariberto świeccy capitanei spalili kilkudziesięciu heretyków... i można tak dalej.
Właściwie brakuje tylko stwierdzenia, że pedofilia w kościele katolickim też jest winą Lutra

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niech pan zajrzy chociażby tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3%C5%BCa_Lutra

Komentarz został ukrytyrozwiń

A z innej beczki . Może nie znam się na symbolice ale róża i krzyż kojarzy mi się z gnostykami. Zresztą jak podkreślają znawcy Lutra idee manichejskie nie były mu obce .

Komentarz został ukrytyrozwiń

To robili współcześni jak to Pani podkreśliła. Od wystąpienia Lutra upłynęło 500 lat więc historia nazbierała wiele faktów ,które warto przeanalizować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jezusa też jemu współcześni uważali za wichrzyciela.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za reformacją Lutra stał skok na kasę , majątki ziemskie zgromadzone przez Kościół Katolicki.
Mordy i wygnania. Wystąpienie Lutra dał też światu początek prześladowania żydów, innowierców nie mówiąc o czarownicach. Niektórzy wskazują też na to że Luter dał inspiracje dla totalizmów - niemieckiego nazizmu czy komunizmu.
Zatem jest się czym szczycić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.