Facebook Google+ Twitter

Róża Thun: Dziś to my jesteśmy lepszym światem! [Wywiad]

Rozpoczynam nową przygodę w naszym serwisie. Postanowiłem przeprowadzać wywiady z nietuzinkowymi osobowościami. W pierwszym odcinku cyklu - europosłanka Róża Maria Gräfin von Thun und Hohenstein, kobieta o sile wulkanu, wielkim poczuciu humoru oraz ciepłym i serdecznym podejściu do ludzi.

Róża Maria Gräfin von Thun und Hohenstein. Fot. Bartłomiej Kowalewski. / Fot. Bartłomiej KowalewskiW Kielcach na spotkaniu ze słuchaczami Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Róża Maria Gräfin von Thun und Hohenstein wygłosiła bardzo ciekawy referat na temat Unii Europejskiej. Było to podsumowanie jej dotychczasowej pracy w parlamencie europejskim. Po zakończonym owacjami, kwiatami i pamiątkowymi zdjęciami wykładzie, postanowiłem zadać Pani poseł kilka pytań, niekoniecznie grzecznościowych.

Czym jest Unia Europejska - wspólnotą narodów czy następną administracją?
Wielcy twórcy idei Unii Europejskiej od początku wzięli sobie za cel podstawową sprawę: integrację narodów, stworzenie wspólnego mianownika, którym Europa może być połączona, aby - mając wspólny cel - pracować na jego spełnienie. Przez ostatnie lata my - Polacy ciężko pracowaliśmy, żeby stać się pełnoprawnym partnerem w rozmowie o zjednoczonej Europie. Z dumą możemy powiedzieć, że nam się to udało! Dziś razem z innymi europosłami pracujemy już na to, aby Unia funkcjonowała coraz lepiej i żeby to było odczuwane przez wszystkich obywateli. A przecież - jak wielu Polaków - sama pamiętam czasy, gdy od wspólnej Europy byliśmy tak mocno oddzieleni. Wyjazd za granicę do tamtego, lepszego zachodniego świata często graniczył z cudem. Dziś to my jesteśmy tym lepszym światem - wspólnie z 26 innymi krajami Unii! Ograniczanie dzisiejszej roli Unii Europejskiej, jedynie do mianownika administracyjnego, byłoby więc mocnym niedocenieniem tej wspólnotowej organizacji.

Pamiątkowe zdjęcie z władzami i słuchaczami Świętokrzyskiego uniwersytety Trzeciego Wieku. / Fot. Bartłomiej KowalewskiCzy Polska skorzystała, korzysta i będzie korzystała z przynależności do Unii czy raczej straci?
Najlepszą odpowiedzią na to pytanie są zmiany, które wszyscy widzimy w naszym kraju. Z inwestycjami współfinansowanymi przez Unię Europejską mamy do czynienia praktycznie każdego dnia, jeżdżąc po nowych drogach czy odwiedzając nowoczesne gmachy instytucji kultury czy edukacji. Sama widziałam w Kielcach budynek nowej Filharmonii i bardzo się cieszę, że pieniądze przyznawane przez Unię Europejską są kierowane właśnie w takie wspaniałe i rozwojowe projekty! Polska korzysta jednak na byciu członkiem Unii nie tylko finansowo. To także zmiana w nas samych, w Polakach. Staliśmy się w pełni obywatelami zjednoczonej Europy, ponosimy za nią odpowiedzialność, Europa już nie jest "gdzieś tam" na zachodzie, ale właśnie tu: w Kielcach i innych miastach naszego województwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

euro
 • euro
 • 06.04.2012 07:29

Jeśli nie wspólna Europa to co ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W wywiadzie są pytania i odpowiedzi na dość szerokie spektrum spraw naszego życia. Emerytury są ważkim tematem ale nie jedynym. Cieszy mnie jednak kulturalna konwersacja pomiędzy komentatorami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ewa
 • ewa
 • 31.03.2012 08:22

Do RonTo- a czy następny rząd będzie lepszy??
Każdy dba tylko o siebie i nie wierzę,że jak przyjdzie następna ekipa to będzie myśleć tylko o społeczeństwie.
Prawda jest taka,że to będą nowi ludzi, którzy chcą dostać bliżej "korytka".
A rządy poznałam w kilku krajach.
Ale - bardzo miło się konwersuje- pozdrowienia..

Komentarz został ukrytyrozwiń
RonTo
 • RonTo
 • 31.03.2012 01:33

@ewa Wczoraj 13:01
A ile tych rzadow (spoza Polski) Ewo spotkalas ze tak smialo wysuwasz twierdzenia?
Masz racje, ze kazdy rzad sie wyzywi, ale nasz jest cyniczny, oni nawet nie probuja udawac i smieja sie spoleczenstwu w oczy. Nie wiem czym sobie nasze panie na to zasluzyly.

Wymyslili sobie zeby zagnac babcie do fabryki i oto po dlugich konsultacjach spolecznych (Tuska z Pawlakiem gdzies w lokalu partyjnym) . Za dwa lata w roku wyborczym posuniecie to zaowocuje Tuskowi wieksza swoboda finansowa, bedzie mogl czyms spolecznestwo przekupic.
Tu nie chodzi Ewo o dobro panstwa, to przeciez Tusk... gracz rowny Kaczynskiemu, Pawlakowi i Millerowi sposrod tych, ktorzy do tej pory mieli szanse sie pokazac - inni tez pewnie nie sa lepsi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ewa
 • ewa
 • 30.03.2012 13:01

Chyba nikt nie wierzy w to,że którykolwiek rząd jest sprawiedliwy- nasz czy inny. Jeszcze się z takim nie spotkałam. Rząd się sam wyżywi, a dobry jest tylko dla pewnej grupy- I to nie tylko u nas...

- do Ron-to...

Komentarz został ukrytyrozwiń
RonTo
 • RonTo
 • 29.03.2012 19:32

Do ewa Dzisiaj 14:10
>> - a kto powiedział,że życie ma być sprawiedliwe.
Przy czym czasami to jest na naszą korzyść

Zycie moze nie - ale rzad winien sie starac zeby byc sprawiedliwy, zwlaszcza gdy tworzy takie ustawy.

Winien kierowac sie dobrem spoleczenstwa, panstwa a dopiero pozniej dobrem swojej partii... tu jest akurat odwrotnie. Ponadto p. Roza moglaby powiedziec cos od siebie a nie byc tuba szefa swojej partii - Tuska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto przeczytać http://natemat.pl/7915,uzeralam-sie-o-kazdy-cent-sukces-polskiej-europoslanki-internet-w-roamingu-tanszy-od-lipca?fb_comment_id=fbc_10150700781465699_21639569_1015070089

Komentarz został ukrytyrozwiń
ewa
 • ewa
 • 29.03.2012 14:10

Do RonTo- a kto powiedział,że życie ma być sprawiedliwe.
Przy czym czasami to jest na naszą korzyść

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy Europa przetrwa w swym obecnym choć niedoskonałym kształcie, czy pogrąży się w odmętach chaosu.
Czy polski głos będzie się liczył na jej forum czy dalej będzie się rozdrabniał na drobne frakcje, kanapowe egzotyczne frakcyj ki.
Czy można by polskie piekiełko zastępować konstruktywną wymianą zdań.
Czy musi być tak jak w tym filmiku:http://www.youtube.com/watch?v=Tb1XTIcqaa4&fb_source=message

Komentarz został ukrytyrozwiń
świat
 • świat
 • 29.03.2012 08:17

Tezy bardzo idealistyczne ale w pozytywnym duchu. Krytycy nie mają własnych przemyśleń i dlatego negują wszystko. W każdym miejscu i w nieokreślonej szerokości geograficznej zdarzają się oponenci pozytywnych przemian. W naszym katolickim kraju ma to jeszcze bardziej szerszy wymiar. Kto nie z nami to przeciw Polsce, narodowi, wolności, chrześcijaństwu czy jeszcze innemu wyznaniu. Prawda jest taka jak podaje Józef Stanisław Tischner, każdy może wybrać tę własną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.