Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25946 miejsce

Rozbawić ponuraków

Czy my Polacy-ponuracy potrafimy się cieszyć życiem, czy wszędzie widzimy tylko dramatyczną stronę wszystkich wydarzeń?

Może podczas Dni Morza / Fot. Wincenty SadowskiPamiętam, że już jako młody chłopak chłonąłem literaturę i chodziłem na dostępne filmy, niestety przeważnie produkcji polskiej i radzieckiej, i zastanawiałem się dlaczego wszystkie wiekopomne dzieła literackie naszych wieszczów i klasyków oraz filmy nagrywane na ich podstawie, to dramaty lub tragedie (jedynym wyjątkiem były komedie Aleksandra Fredry). Podobnie z naszymi polskimi utworami muzycznymi, większość to smętne, bez jakiejkolwiek radości życia melodie i piosenki.

Z historii wiadomo, że los nie szczędził Polsce tragicznych wydarzeń, ale w dziejach innych narodów też jest wiele splotów dramatycznych wydarzeń. Jednak oni potrafili opisywać też zabawną, radosną stronę codziennego życia. Nawet najtragiczniejsze wydarzenia niosą w sobie pewną dozę śmieszności i zabawnych sytuacji. Oczywiście wszystko zależy od sposobu patrzenia na świat, na każde wydarzenie i umiejętności znajdowania w nich także wesołych i śmiesznych stron.

Ale czy my, Polacy-ponuracy potrafimy się cieszyć z życia, czy wszędzie widzimy tylko dramatyczną stronę wydarzeń? Wiadomo, że w naszej naturze jest ciągłe niezadowolenie, narzekanie na wszystko i wszystkich, zawiść i zazdrość. Przeważnie zamykamy się w wąskim kręgu rodziny czy przyjaciół (coraz rzadziej), spotykając się tylko na imieninach czy urodzinach. Wolny czas spędzając na zakupach w hipermarketach i przed komputerem. Upada większość typowych kawiarni lub przebranżawiają się one na pijalnie piwa. Może wpływ na nasze ponuractwo ma też zimowy termin karnawału, kiedy trudno wyjść na ulicę i organizować radosne parady? Zresztą podobnie jak w późnojesienne Święto Niepodległości.

Z jaką zazdrością patrzymy na sprawozdania z parad karnawałowych w Rio de Janeiro. To wspaniałe święto tańca i muzyki, które zachwyca miliony ludzi na całym świecie. Pamiętajmy jednak, że chociaż karnawał w Rio ma już ponad wiekową tradycję (1840 r.), to kiedyś też odbył się po raz pierwszy. Ale i w naszej strefie klimatycznej mamy lato i okres, w którym możemy organizować parady i pokazy tańca i muzyki. Takich terminów i okazji, podczas których można by organizować pokazy tancerek i tancerzy, tanecznych korowodów samby (rumby, mamby, salsy, reggae, czy rodzimej disco polo) na jadących platformach jest wiele: sobótka, Dni morza, połowiny lata czy nawet 15 sierpnia w wigilię dwóch cudów (wniebowstąpienia NMP i cudu nad Wisłą). Możemy więc i u nas zorganizować coś po raz pierwszy, jak się przyjmie możemy kontynuować tradycje. Tym bardziej, że po spektakularnym sukcesie show „Taniec z gwiazdami”, pół Polski tańczy w różnych szkołach tańca.

Może w ramach rozbawienia Polaków powinniśmy ustanowić jakieś radosne, polskie święto wspólnej zabawy w lecie, aby można było urządzać pokazy, przeglądy, parady taneczne i sielsko wspólnie, radośnie je świętować. Zwracam się też do naszych literatów, twórców filmów, pisarzy tekstów piosenek porzućcie smętną martyrologię naszego narodu, opisujcie wesołe, radosne i śmieszne strony naszych dziejów i naszego codziennego życia, może coś się zmieni w naszym przysłowiowym ponuractwie.


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Do spontanicznej radości i śmiechu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja bym ponuraków nie rozbawiał. Diabli wiedzą do czego zdolni rozbawieni.;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.