Facebook Google+ Twitter

Rozbudowa elektrowni jądrowej Mochowce wstrzymana

Sąd Najwyższy na Słowacji unieważnił dziś decyzję Agencji Regulacji Energetyki Jądrowej, która stanowiła podstawę pozwolenia na budowę nowych bloków elektrowni jądrowej Mochowce.

Sąd Najwyższy na Słowacji unieważnił dziś decyzję Agencji Regulacji Energetyki Jądrowej, która stanowiła podstawę pozwolenia na budowę nowych bloków elektrowni jądrowej Mochowce (bloki 3 i 4). Decyzja ta wstrzymuje prace budowlane prowadzone na terenie elektrowni.

Sąd Najwyższy dopatrzył się nieprawidłowości w procesie wydania pozwolenia na budowę. Podczas procesu autoryzacji planów budowy nowych bloków Agencja Regulacji Energetyki Jądrowej, w sposób niezgodny z prawem, wykluczyła z procesu słowacki oddział Greenpeace, który był zainteresowany udziałem w procesie przyznawania pozwolenia na budowę. Decyzją Sądu, cały proces wydania decyzji na budowę musi zostać powtórzony. Co więcej, Sąd Najwyższy stwierdził, że również procedura oceny oddziaływania na środowisko tej inwestycji musi zostać powtórzona. Wyrok jest prawomocny, Agencja nie może odwołać się od tej decyzji.

„Pozwolenie, które było przedmiotem sprawy sądowej, zostało wydane w 2009r. Teraz, po czterech latach, procedura zostanie przeprowadzona ponownie ze względu na to, że Agencja Regulacji Energii Jądrowej zastosowała nielegalne procedury i w sposób arbitralny podejmowała decyzje. Opinia publiczna została zignorowana, podobną ignorancją wykazano się w stosunku do przestrzegania międzynarodowego prawa, które obowiązuje również na Słowacji” – powiedział Juraj Rizman, dyrektor Greenpeace Słowacja.

Decyzja Sądu stawia pod znakiem zapytania plany rozbudowy elektrowni jądrowej Mochowce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.