Facebook Google+ Twitter

Rozdaliśmy zaproszenia na pokaz filmu Siergieja Paradżanowa

25 lutego Złota Kolekcja Filmów Sputnika DVD 2011 wzbogaci się o niezwykły box poświęcony jednemu z najwybitniejszych twórców światowej kinematografii - Siergiejowi Paradżanowowi. Długo wyczekiwane dzieła artysty ukażą się w Polsce po raz pierwszy w specjalnym, pięciopłytowym wydaniu. Przy tej okazji mamy dla naszych Autorów 5 podwójnych zaproszeń na pokaz filmu Paradżanowa - "Barwy granatu".

 / Fot. plakatW skład Box'u wejdą najwybitniejsze dzieła Siergieja Paradżanowa: Aszik - Kerib (1988), Barwy Granatu (1968), Cienie zapomnianych przodków (1964), Legenda o Twierdzy Suramskiej (1985), a także Kod Paradżanowa - seria filmów dokumentalnych poświęconych twórcy. Obrazy Paradżanowa zabiorą widzów w magiczny świat poetycki, pełen symboli, rytuałów i mitów. Odnajdziemy w nich orientalne wzory, odwołania do ormiańskiej kultury, motywy ludowych legend, religii oraz obyczajów. Wysublimowane obrazy i idealnie dopasowana muzyka wzbudzą emocje u każdego, choć w niewielkim stopniu wrażliwego na sztukę widza.

Przy tej okazji dla Autorów Wiadomości24.pl mamy 5 podwójnych zaproszeń do kina Iluzjon, na 24 lutego,na godzinę 19, na pokaz filmu "Barwy granatu"Otrzymują je:

Teresa Stachowicz
Adam Radzimirski


Bilety do odbioru przed projekcją filmu w kinie Iluzjon.
Biblioteka Narodowa
Al. Niepodległości 213
Warszawa


Na wpisy pod tekstem czekaliśmy do czwartku, 24 lutego, do godziny 10.


Siergiej Paradżanow – jeden z najwybitniejszych twórców kinematografii XX wieku. Twórczość Paradżanowa to kino malarskie, wzbogacone muzyką fotografie, miniatury, martwe natury, pejzaże i portrety; to rodzaj filmowych fresków. Reżyser pytany dlaczego w jego filmach ludzie najczęściej nic nie mówią, odpowiadał: „Przecież na obrazach religijnych Matka Boska także nie mówi niczego Jezusowi, podobnie zachowują się aniołowie. Malarstwo jest nieme, moje filmy także”.

BARWY GRANATU (Sayat Nova), ZSRR 1968, to historia XVIII-wiecznego ormiańskiego poety Sajat-Novy. Film jest serią poetyckich obrazów, wypełnionych rozmaitymi symbolami i alegoriami odwołującymi się do ormiańskiej tradycji i kultury. Losy głównego bohatera poznajemy poprzez poszczególne etapy życia: począwszy od dzieciństwa, poprzez młodość, a kończąc na śmierci Sayat-Novy w klasztorze. Jest to historia tragiczna. Nieszczęśliwa i zakazana miłość poety do córki króla zmusza go do opuszczenia dworu. Wybiera on więc życie w odosobnieniu, które zostaje gwałtownie przerwane przez najazd perskiego szacha.
„Barwy granatu”, pomimo zmian wprowadzonych przez sowieckich cenzorów, są słusznie zaliczane do najwybitniejszych dzieł Paradżanowa (materiały dystrybutora)

Patronatem honorowym wydarzenie objęły: Filmoteka Narodowa, Łódzka Szkoła Filmowa oraz Muzeum Kinematografii w Łodzi.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Pani Lidko wielkie dzięki, ale przepraszam zajrzałam tu ponownie dopiero dzisiaj, ale miło mi - dzięki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Alicjo, jeśli jest Pani zdecydowana, to proszę o informację. Spróbuję jeszcze skontaktować się z organizatorem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety... znowu coś przegapiłam, trudno... może następnym razem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Serdecznie dziękuję Redakcji za zaproszenie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo wole kino zamiast Lecha Poznań w telewizji...
Poproszę bilety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam, coś mi wypadło w tym terminie. Rezygnuję:( ale polecam się na przyszłość:) Pozdrawiam Witek

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na otarcie łez po odrzuceniu mojej prośby o bilety na Tristana:) Polecam się!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z przyjemnością zobaczę ten film. Ponieważ lubię fotografować ludzi i krajobrazy, interesuję się malarstwem i kulturą, to obraz ten pozwoli mi wzbogacić się o nowe doświadczenia i wrażenia estetyczne:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.