Facebook Google+ Twitter

Rozdano nagrody Grammy. Polak ze statuetką!

W nocy z niedzieli na poniedziałek w Los Angeles odbyła się 56. ceremonia wręczenia nagród Grammy - najbardziej prestiżowej muzycznej nagrody na świecie. Jedną z nich zdobył polski pianista Włodek Pawlik i filharmonicy kaliscy.

 / Fot. By Ya'akov (originally posted to Flickr as grammy.jpg) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia CommonsNarodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji doceniła album "Night in Calisia". Dzieło powstało dzięki współpracy Pawlika z czołowym amerykańskim trębaczem Randy'ego Breckera, a także Filharmonią Kaliską pod batutą Adama Klocka. Płyta była nominowana w kategorii najlepszy album dużego zespołu jazzowego. To jedna z pięciu jazzowych kategorii Grammy.

Album "Night in Calisia" został wydany w Polsce w listopadzie 2012 roku. W sierpniu 2013 wydała go w USA wytwórnia Summit Records, z którą Pawlik współpracował już wcześniej. Pojawienie się płyty było ściśle powiązane z obchodami 1850-lecia Kalisza, które przypadło w 2010 roku.

Nie jest to peirwsza nagroda Grammy dla Polaka. Rok temu otrzymała ją Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita w kategorii najlepsze kompendium muzyki klasycznej oraz Krzysztof Penderecki w 1987 i 1998 (dwie statuetki).

Daft Punk najlepszy

Podczas niedzielnej gali triumfował francuski zespół Daft Punk, który otrzymał aż 5 statuetek. Wśród nich za najlepszy album roku - "Random Access Memories", najlepsze nagranie "Get Lucky" przy współpracy z Amerykaninem Pharrellem Williamsem. Daft Punk zgarnęli tez nagrody za najlepszy album dance/electronica i najlepszy występ. Artyści podczas gali pojawili się w tradycyjnych stalowych hełmach robotów, w których występują podczas koncertów.

Trzy nagrody zdobył Justin Timberlake. Nagrodę za najlepszą piosenkę otrzymała 17-letnia Nowozelandka Lorde za utwór "Royals". Nastolatka została też wyróżniona za najlepszy solowy występ. Cztery nagrody, wśród nich dla najlepszego nowego artysty, zdobył amerykański duet Macklemore and Lewis. W kategorii najlepszy album rockowy zwyciężyli Led Zeppelin za "Celebration Day".
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Dunkierce oraz II Nagrody na Międzynarodowy Konkurs Kompozycji Jazzowych w Monaco, wielokrotnie wyróżnienie "Jazzowy Muzyk Roku" przyznawane przez Jazz Club Akwarium, laureat Fryderyka 2005 za Misterium Stabat Mater oraz nagrody TVP Kultura 2006 za album 'Anhelli'.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.