Facebook Google+ Twitter

Rozdano nagrody MKiDN

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył coroczne wyróżnienia przyznawane za całokształt działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w dziedzinach twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

Logo MKiDN / Fot. MKiDNTegoroczne wyróżnienia przypadły szesnastu osobom, które Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego określił jako "wybitny zespół ludzi, z którego polska kultura może być dumna i którzy rozsławiają imię Polski za granicą".

Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. Maria Janion, historyk i krytyk literacki, Franciszek Pieczka, aktor uhonorowany za wrażliwość, wierność sobie, postawę i zawodowstwo oraz za niezapomniane role m.in. Mateusza w "Żywocie Mateusza", Gustlika w "Czterech pancernych i psie", tytułową kreację Jańcio Wodnika, a także dramaturg i reżyser teatralny Jan Klata.

Obok nich w zaszczytnym gronie twórców znaleźli się także: rzeźbiarz Mirosław Bałka nagrodzony za wrażliwość oraz "umiejętność przechodzenia od dosłowności do umowności"; Magdalena Cielecka, aktorka, zdobywczyni nagrody Herald Angel Award 2008 na Festiwalu w Edynburgu;
prof. Stefan Kuryłowicz, autor projektów, m.in. warszawskiego biurowca LOT przy ul. 17 stycznia czy Focus przy Armii Ludowej oraz Dorota Masłowska, pisarka młodego pokolenia, autorka m.in. powieści "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną".

A także Paweł Mykietyn – kompozytor i klarnecista; Jerzy Skolimowski, polski reżyser, scenarzysta, aktor, poeta i malarz; Jarosław Suchan, historyk, krytyk sztuki i dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, Jarosława Suchana; Małgorzata Szumowska, reżyser i scenarzysta, autorka m.in. filmu "33 sceny z życia"; Mariusz Kwiecień, śpiewak operowy, baryton; artyści: Kobas Laksa i Nicolas Grospierre oraz kuratorzy: Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś - zdobywcy Złotego Lwa podczas ubiegłorocznego Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji za polski pawilon "Hotel Polonia”.

W trakcie uroczystości wręczenia nagród, w ogrodach siedziby resortu kultury odsłonięto rzeźby Magdaleny Abakanowicz, z cyklu "Ptaki", które niebawem zostaną zaprezentowane także w Wrocławiu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.