Facebook Google+ Twitter

Rozdano Paszporty Polityki. Dawid Ogrodnik i Tomasz Stańko wśród nagrodzonych

Po raz 21. tygodnik "Polityka" przyznał własne nagrody. Wśród laureatów Paszportów Polityki znaleźli się m.in. Dawid Ogrodnik, Ziemowit Szczerek i Tomasz Stańko.

 / Fot. PAP/Leszek SzymańskiDawid Ogrodnik znany jest z dwóch ról w filmach: "Jesteś Bogiem" i "Chce się żyć". Obie zostały entuzjastycznie przyjęte przez widzów i krytyków. Aktor otrzymał Paszport Polityki w kategorii "Film".

Ziemowit Szczerek został nagrodzony w kategorii "Literatura". Jest autorem książki "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian", zapisu jego podróży po Ukrainie i, jak piszą recenzenci, swoistego połączenia reportażu gonzo i powieści drogi.

Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin zostali laureatami w kategorii "Teatr". Ona jest dramatopisarką, on reżyserem. Razem pracują od 6 lat. "Janiczak zajmowała się adaptacją tekstu i/lub opracowaniem dramaturgicznym spektakli reżyserowanych przez Rubina, m.in.: „Drugiego zabicia psa” Marka Hłaski w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, „Cząstek elementarnych” Michela Houellebecqua we wrocławskim Polskim, „Orgii” Piera Paolo Pasoliniego w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Rubin reżyserował dramaty autorstwa Janiczak, m.in. „Joannę szaloną; Królową” i „Carycę Katarzynę” w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach" - czytamy na stronie Polityki.

Apollon Musagète Quartett zdobył Paszport Polityki w kategorii "Muzyka poważna". Zespół powstał w 2006 r. w Wiedniu. Tworzą go Paweł Zalejski i Bartosz Zachłod (skrzypce), Piotr Szumieł (altówka) i Piotr Skweres (wiolonczela). Kwartet został nagrodzony za płytę "Multitude".

Aneta Grzeszykowska otrzymała Paszport w kategorii "Sztuki wizualne". Jest to nagroda za "oryginalne, głębokie i poruszające podejście do egzystencjalnych problemów śmierci, przemijania, kobiecości i pożądania, zaprezentowane na wystawie „Śmierć i dziewczyna” w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta" - czytamy na stronie Polityki.

Marcin Masecki został nagrodzony w kategorii "Muzyka popularna". Ukończył Berklee College of Music w Bostonie. Współpracował z takimi zespołami, jak Pink Freud, Muzykoterapia czy Waglewski Fisz Emade. Jest pomysłodawcą projektu Polonezy - 10-osobowej orkiestry dętej grająca utwory jego autorstwa.

Tomasz Stańko został laureatem nagrody specjalnej "Polityki" i otrzymał tytuł Kreatora Kultury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.