Facebook Google+ Twitter

Rozdano Społeczne Noble Ashoki. Debata edukacyjna na Uniwersytecie Warszawskim

23 września na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się debata pt. „Innowacje w edukacji” z laureatkami Społecznych Nobli Ashoki w dziedzinie edukacji. Dyskusję z nagrodzonymi prowadziła Aleksandra Pezda.

 / Fot. Ashoka

Czym jest Ashoka?


Ashoka to największa na świecie organizacją zrzeszającą wiodących przedsiębiorców społecznych, którzy wdrażają innowacyjne rozwiązania najbardziej palących problemów społecznych. Ashoka funkcjonuje w 70 krajach świata i do 2011 roku udzieliła wsparcia blisko 3 tys. przedsiębiorców społecznych. Co roku grono członków Ashoki powiększa się o kolejne 150 osób. Od ponad 30 lat inwestuje finansowo w wybitnych przedsiębiorców społecznych. Dla nich i biznesu tworzy platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń.

W Polsce funkcjonuje od 1995 r. i do końca 2011 przyjęła 70 osób. Członkowie tej organizacji pracują na rzecz dzieci i dorosłych w kryzysie, ochrony środowiska, osób niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych, edukacji dzieci i młodzieży, budowania demokratycznego społeczeństwa i wielu innych.

Tegoroczne laureatki


Pierwszą z laureatek jest Teresa Ogrodzińska, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, autorka i redaktorka publikacji oraz opracowań dotyczących wczesnej edukacji. Od lipca 2011 roku należy do Społecznej Rady Doradczej Rzecznika Praw Dziecka. Zajmuje się głównie propagowaniem edukacji przedszkolnej na wysokim poziomie. Dzięki niej włączono do ustawy o systemie oświaty „inne formy wychowania przedszkolnego”, które pozwalają gminom wiejskim na tworzenie punktów i zespołów przedszkolnych. Aby pokazać ogrom jej pracy i sukces, jakim zakończyła się inicjatywa otwierania przedszkoli na wsiach, należy powiedzieć o zmianie, jaka dokonała się w gminie Głuchów. Ilość dzieci uczęszczających do przedszkoli wzrosła z 14 do 95 procent. Podczas debaty nastąpiło uroczyste wręczenie prezentów z okazji 10-lecia Fundacji J.A. Komeńskiego.

Kolejną nagrodzoną jest Katarzyna Winkowska-Nowak. Jest nauczycielem akademickim i naukowcem. Od 1996 r. zajmuje się działaniami dotyczącymi podwyższenia jakości edukacji. Wraz z grupą nauczycieli z całej Polski założyła Stowarzyszenie ROSE, mające na celu propagowanie społeczeństwa informacyjnego. Jest również założycielką Warszawskiego Centrum Geogebry, które wdraża nowoczesne oprogramowanie do nauki matematyki. Koordynuje programy dotyczące poprawy jakości kształcenia. Dr Winkowska-Nowak wspiera wiejskich nauczycieli. Razem z nimi rozwiązuje problemy tworząc modele, które następnie przydają się szerszej nauczycielskiej społeczności. Odbywa się to poprzez Regionalne Ośrodki Szkoleń E-Learningowych.

Debata i wręczenie nagród były miłym podsumowaniem ciężkiej pracy społecznej tegorocznych laureatek. Przyjęcie do Ashoki nazywane jest społecznym Noblem ze względu na wagę podejmowanych przez jej członków przedsięwzięć. W Polsce w ciągu 18 lat Ashoka przyjęła do grona społecznych noblistów 72 osoby. Na przyszły rok są planowane kolejne inauguracje.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.