Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22619 miejsce

Różewicz Rozrzucony" - film dokumentalny o poecie

"Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową komety był Różewicz, reszta to ogon". W ten lapidarny sposób Stanisław Grochowiak wyraził swój zachwyt nad twórczością Różewicza - poety, dramatopisarza, scenarzysty.

Kazimierz Różewicz urodził się 9. października 1921 roku wRadomsku. Wychował się w prowincjonalnym miasteczku, co nie oznacza, że był całkowicie odcięty o wydarzeń świata literatury. Na zdjęciu poeta w latach młodości. / Fot. <władysław Miernicki, Wikipedia commons- O jego wpływie na rozwój literatury polskiej świadczy o nim m.in. fakt, że stworzył on czwarty system wiersza polskiego nazwywany po prostu - różewiczowskim. Poza bogatą twórczością poetycką,jest również dramaturgiem, Kazimierz Różewicz urodził się 9. października 1921 roku wRadomsku. Wychował się w prowincjonalnym miasteczku, co nie oznacza, że był całkowicie odcięty o wydarzeń świata literatury. Na zdjęciu poeta w latach młodości. / Fot. <władysław Miernicki, Wikipedia commons- zaliczanym do najwybitniejszych twórców europejskiego teatru absurdu.

Ja zapamiętałem Różewicza osobiście z połowy lat 60-tych, kiedy jako młody dziennikarz gościłem w jego gliwickim mieszkaniu przy ul. Zygmunta w celu przeprowadzenia z nim wywiadu dla ówczesnej Trybuny Opolskiej.

Różewicz niejednokrotnie wypowiadał się na temat dwudziestu lat spędzonych w Gliwicach. Nic przeto dziwnego, że w latach 2008/9 wyprodukowano w Gliwicach o nim film dokumentalny, sfinansowany przez miejski samorząd. Niekóre sekwencje filmu nakręcono również w Warszawie, Wrocławiu, Budapeszcie, Pradze, Berlinie, a także we Florencji.

W tych dniach pokazem tego filmu uświetniono festiwal „Różewicz Rozrzucony” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Warto także podkreślić, że prapremiera obrazu miała jednak miejsce na University of Alberta w Edmonton w Kanadzie.

Ostatnio kolejna projekcja filmu odbyła się tym razem w Radomsku, mieście urodzenia poety, w ramach Prologu „Różewicz Open Festiwal”. W filmie o poecie wypowiadali się m.in. Kazimierz Kutz, Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda, a także zagraniczni tłumacze i przyjaciele poety. Natomiast utwory poety recytowali: Jan Peszek, Jerzy Trela i Wojciech Pszoniak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.