Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23183 miejsce

Rozkosze Bolonii nie tylko dla dorosłych

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-12-28 14:25

Odsłonięte ramiona i plecy mignęły przed nami na przejściu dla pieszych. Przyspieszamy kroku, bo chcemy ujrzeć właścicielkę. Młoda dziewczyna kilka metrów przed nami, z bliska to dojrzała kobieta, taka z dorosłymi już dziećmi...

Ukryty w podcieniu chodnik przy ulicy w centrum Bolonii / Fot. Dominik Jabs"Jak one to robią, że się tak trzymają?" - dziwi się Mateusz. Podobnie jest z Bolonią. Miasto, które mogłoby opowiedzieć niejedną historię, od Etrusków począwszy, tętni jakimś szczególnym urokiem: wielobarwny strumień ludzi, skuterów, autobusów i trolejbusów, wtłoczony w klimatyczne uliczki, pełne arkad i podcieni. Wokół gwarne lokale z gęsto okupowanymi stolikami.

A my wchodzimy w popołudniowe, sobotnie życie. Skusiła nas kwadratowa pizza (geometria może znana, ale pyszność nie do podrobienia), lody gianduja i dym z cygar, którym się szczelnie spowiliśmy. Po drodze Lamborghini, Ferrari, nie samochody Skuter - nieodłączny element włoskich miast. Zbawienie dla miejskiego transportu i ulicznych korków. / Fot. Dominik Jabstylko sklepy. Zawrót głowy, gdy za dziecięcy rowerek z czarnym koniem na żółtym tle chcą 1000 euro! Dalej błyszczy Swarovski...

Blisko dworca kolejowego liczne namioty kryjące targowisko. Buty, odzież, torebki. Tutaj też Azjaci. Jacyś inni jednak. Może dlatego, że mówią po włosku? Nieprawdopodobne zagęszczenie ludzi i towaru, częściowo wprost na jezdni. Gdzie tu chodnik? Widzę Mateusza tylko dlatego, że jest duży.

Zespół Marakatimba w miejskim parku / Fot. Dominik JabsPrzeciskamy się do miejskiego parku, żeby odpocząć. Ziemia spieczona, twardo jak na skale. Ciszy tu jednak nie uświadczysz: kolejne stragany, trójkolorowe, bynajmniej nie we włoskich barwach. Obsługują rastafarianie - czarni jak senegalska kawa, którą sprzedawał ubrany w tunikę afrykański jegomość. I ten dym, który lubi Milo Kurtis.

Ale reggae nastawione na cały regulator przegrywa z sambą. Zespół Marakatimba przygrywa tutejszej szkole capoeiry - totalny odlot i miszmasz. Zbiera się międzynarodowa publiczność, wsłuchuje w brazylijskie rytmy. Podchodzą ci od reggae, a gdy na chwilę milknie muzyka, jakiś arab przez megafon wykrzykuje "arabija, arabija, allah". No chyba się nie wysadzi. Żartuję?

Łasuch z Bolonii zdrowy nie wyjedzie / Fot. Dominik JabsByć głodnym w Bolonii to finansowo niebezpieczne, jeśli pozostaje się w murach starego miasta. Tortellini czy lazanie narzucają się w ekskluzywnych sklepach z żywnością, kandyzowane owoce, królestwo najwymyślniejszych czekoladowych przysmaków... Basta! Wracamy na lotnisko. Marmurowa podłoga ochłodzi nasze pragnienia, bo już portfele trochę zdrenowane.

Ale przynajmniej spacerowaliśmy po miejscach, które mógł oglądać Dante i nasz Kopernik. A czy się zajadał tutejszymi Być głodnym w Bolonii, to finansowo niebezpieczne / Fot. Dominik JabsPrzed taką witryną trudno stać spokojnie :-) / Fot. Dominik Jabssmakołykami, czy wolał toruńskie pierniki, pozostanie słodką tajemnicą.

Dominik Jabs

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.