Facebook Google+ Twitter

Rozkoszny dotyk gąbki i gimnastyka na krańcówce

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2008-09-11 08:20

Zarząd łódzkiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji postanowił odmienić na lepsze życie ponad 700 łódzkich kierowców i motorniczych. Chce zadbać o ich dietę i kondycję psychofizyczną. Od dziś mogą jeść ostrygi, dziczyznę i sałatki owocowe. Nie mają za to prawa spojrzeć na krewetki, kalmary i rogaliki francuskie.

W wolnych chwilach powinni rozkoszować się zapachem płynu do kąpieli, podziwiać pejzaże i... chodzić na randki.

- Jestem zachwycony, podobnie jak żona - powiedział Stanisław Maciejewski, motorniczy z 24-letnim stażem. - Ona już doskonale wie, jak ma ze mną postępować, gdy wrócę z pracy. Wcześniej narzekała na mój zły charakter, a z poradnika dowiedziała się, że przyczyną moich wahań nastroju jest stres.

Zachwytu pana Stanisława nie podzielają inni pracownicy MPK. Kierowca autobusu linii 57 skrzywił się, gdy przeczytał, że musi zabierać do pracy szalik albo ręcznik kąpielowy, potrzebne do... zalecanej gimnastyki na krańcówce.

Najedzony i wytrenowany motorniczy powinien, zdaniem szefów MPK, zadbać także o psychikę. Co proponują? "Podczas stania w korkach (...) weź kilka głębokich wdechów i wydechów". A jeśli popsuł się autobus lub tramwaj, "rozważ, czy to twoja wina i czy rzeczywiście warto, byś się tym denerwował".

Instytut Medycyny Pracy, który przygotował poradnik na zlecenie MPK, współpracuje ze spółką komunikacyjną od 2008 roku. MPK nie zdradza, ile kosztowała broszura. Z przeprowadzonych badań wynika, że co drugi łódzki kierowca cierpi na schorzenia kręgosłupa, co trzeci na nadciśnienie, a co szósty ma chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Instytut nie badał, jak praca kierowcy wpływa na choroby psychiczne. Takie testy robiła stołeczna spółka Miejskie Zakłady Autobusowe.

- Nie pojawiły się u nas pomysły na wydanie podobnego poradnika - mówi Adam Stawicki, rzecznik MZA w Warszawie. - Były badania psychologiczne i szkolenia, ale pod kątem pomocy niepełnosprawnym. Praca w autobusie jest monotonna i stresująca, dlatego każda inicjatywa, która poprawi samopoczucie kierowcy, jest pożądana.

* * * * *

Czy "złote myśli" rozwiążą problemy kierowców?

Spółka MPK wydała własnym nakładem i staraniem "Poradnik dla kierowców i motorniczych". Są w nim wskazówki, jak radzić sobie ze stresem, co jeść, jakie ćwiczenia robić na krańcówkach. Kierowcy, którzy otrzymali już swoje egzemplarze, albo są rozentuzjazmowani, albo drwią z treści publikacji. Nie mogą uwierzyć, że po latach "za kółkiem" wystarczy przeczytać kilka zdań, ćwiczyć i przejść na dietę, żeby ich praca stała się lekka, łatwa i przyjemna. Oto cytaty:

"Jeśli stoisz w korku lub popsuł się autobus/tramwaj, a Ty masz przez to opóźnienie, rozważ, czy to Twoja wina i czy rzeczywiście warto, byś się tym denerwował" (...)

Staraj się unikać niepotrzebnego biadolenia i nakręcania się (...)

Rozkoszuj się zapachem płynu do kąpieli, dotykiem gąbki na skórze czy aromatem herbaty (...)

Odpowiednio wykorzystuj przerwy - zmień pozycję, poruszaj się trochę, zaczerpnij świeżego powietrza, pomyśl o czymś przyjemnym, najedz się i napij, zadzwoń do kochanych przez Ciebie osób (...)

Podczas stania w korkach, w trudnych sytuacjach weź kilka głębokich wdechów i wydechów (...)

Nie daj się nabrać na papierosy "light" lub "ultralight" (...)

Korzystniej jest nosić dwie lżejsze torby w obu rękach niż jedną ciężką w jednej ręce (...)

Zrezygnuj z windy na rzecz chodzenia po schodach (...)

Wyprowadzaj psa na dłuższe spacery (...)

Jeżeli zdrętwiały Ci nogi od długiego siedzenia, wykonaj na przystanku końcowym następujące ćwiczenie. Stojąc na jednej nodze, oprzyj piętę drugiej wyprostowanej nogi na kole samochodowym i naciskaj z umiarkowaną siłą piętą na koło (...)

Zakończ ćwiczenia i skontaktuj się z lekarzem, jeżeli odczujesz nagłe zawroty głowy, zimny pot, zauważysz bladość, omdlenie, ból lub ucisk w górnej części ciała (...)"

Tajny koszt MPK

MPK wydała poradnik w nakładzie 1600 egzemplarzy. Nie chce ujawniać, za ile. - To tajemnica handlowa - stwierdził Bogumił Makowski, rzecznik MPK. Książka ukazała się w formacie A5, na 72 stronach kredowego papieru. Łódzkie drukarnie winszują sobie za taką produkcję co najmniej 10 tys. zł. Honoraria autorskie wahają się między 2-5 tys. zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.