Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7934 miejsce

Rozmawiaj na Skype w esperanto!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-01-29 07:47

Jeżeli chcesz robić biznes - ucz się angielskiego, jeżeli chcesz mieć przyjaciół - ucz się esperanto. Można dodać do tej maksymy jeszcze jedno sformułowanie - jeżeli poznawać nowych esperantystów z całego świata - to na Skype.

 / Fot. WikipediaChoć w wyszukiwarce tego komunikatora znajdziemy mniej niż 50 osób korzystających z tego języka, to warto poznać każdą z nich -
choćby dlatego, że pochodzą oni z różnych zakątków świata! Japonia, Kolumbia, Fidżi, Australia czy choćby Grenlandia.


Wyobraź sobie teraz, że zaprzyjaźnisz się przez internet z kimś z wyspy Fidżi i poprosisz o wyjątkowy prezent od nowego znajomego. A może, gdy lepiej się poznacie - zaprosi cię do siebie? - różnych, egzotycznych propozycji można mnożyć w nieskończoność.

Na Skype można znaleźć ciekawe osoby, mówiące w języku esperanto. / Fot. Kamil GopaniukTwórca esperanto - Ludwik Zamenhof wychował się w mieście, w którym na ulicach mówiono nie tylko po polsku ale też rosyjsku, niemiecku, jidysz. Tak właśnie było kiedyś w Białymstoku, o którym do dziś mówi się, że jest wielokulturowy.

Nazwa esperanto – oznacza „mający nadzieję” - czytamy na stronie esperanto.pl. - Hymn – „La espero” – ułożony przez Zamenhofa tchnie nadzieją zjednoczenia ludzkości jednym wspólnym językiem. Flaga – zielona (kolor nadziei), w lewym górnym narożniku na białym prostokątnym polu zielona pięcioramienna gwiazda symbolizuje pięć kontynentów świata, zjednoczonych jedną wspólną ideą języka międzynarodowego.

W czerwcu w Białymstoku odbędzie się Światowy Kongres Esperanto. Będzie to kolejna okazja, aby poznać nowe, ciekawe osoby z różnych krajów lub zaprosić tych ze Skype do Polski i razem wybrać się na kongres do stolicy Podlasia. Warto doszlifować swój esperanto do tego czasu. Właśnie choćby na Skype.

Jak przekonują białostoczanie mówiący w tym międzynarodowym języku - jest on oparty na kilku prostych zasadach, nie ma wyjątków i łatwo się go nauczyć. W końcu czego nie robi się dla przyjaźni!

Czytaj też na ten temat na: http://bialystok.naszemiasto.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Rzeczywiście kol.Beata Szczurzewska ma całkowitą rację Esperantyści to cudowni ludzie tworzący jedną wielką rodzinę rozsianą po całym świecie.Można zawsze na nich liczyć. Rozmowę rozpoczynamy od prostego pytania Ĉu vi parolas esperante co po polsku znaczy Czy mówisz po esperancku? ponieważ vi w języku esperanto zaimek vi znaczy "ty jak również pan pani", lepiej dodać wyraz sinjorino lub sinjoro, odnosi się to do osób z którymi nie jesteśmy po imieniu.Dodanie w/w słów zmienia znaczenie zaimka vi
Należy pamiętać o tym, że w bieżącym roku obchodzić będziemy 150 rocznicę urodzin Ludwika Zamenhofa,który swoje dzieło ofiarował ludzkości. Pozdrawiam i zapraszam do dalszej dyskusji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

mój plus :)
podobno najłatwiej uczą się języków obcych osoby, które na prawdę chcą sie dogadać.
Powodzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielki plus za przypomnienie Ludwika Zamenhofa, twórcy sztucznego i bardzo prostego języka.
Szkoda, że tak mało ludzi już nim się posługuje; a wystarczy zapytać:
Cu vi parolas esperanto? - i już masz przyjaciela. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapewne tak skoro napisał o esperancie języku międzynarodowym stworzonym przez naszego
rodaka Ludwika Zamenhofa urodzonego właśnie w tym mieście. Zapraszam serdecznie na stronę
www.lernu.net. Życzę wielu sukcesów w nauce esperanta i znalezieniu wielu przyjaciół mieszkających
na całym świecie. Vivu kaj kresku nia Esperanto Movado!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.01.2009 12:06

Nie znam esperanto ale chyba będę musiał się nauczyć bo w czerwcu mamy światowy kongres Esperanto więc korzystając z okazji poznałbym nowe osoby z całego świata :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

czyżby Autor też znał esperanto?
wielki plus za poruszenie tego wątku :)
dodam, że esperantyści są cudownymi osobami i rzeczywiście warto się z nimi zaprzyjaźnić !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.